Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, opracowany 29 kwietnia 2019 r. Zakłada on m.in. ważne zmiany dotyczące tzw. opłaty recyklingowej, której obowiązek pobierania od klientów nakłada na sprzedawców ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Sprawdź, co się zmieni.
Nowelizacja ustawy dotyczącej cen energii (ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawy o efektywności energetycznej oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, Dz.U. z 2019 r. poz. 1210) wprowadziła przepis, dzięki któremu ceny dla odbiorców z grupy taryfowej G przez cały 2019 rok będą zamrożone.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne pod pojęciem „ścieków” rozumie się wprowadzanie do wód lub do ziemi m.in. wód zużytych na cele bytowe lub gospodarcze, wód odciekowych ze składowisk odpadów, wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni lub wód wykorzystanych, odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych, charakteryzujących się poborem zwrotnym, jeśli tylko ilość i rodzaj substancji zawartych w tych wodach przekracza wartości ustalone w warunkach wprowadzania ścieków do wód określonych w pozwoleniu wodnoprawnym.
Wysokość opłaty stałej za pobór wód podziemnych ustala się jako iloczyn stawki opłaty, czasu wyrażonego w dniach i maksymalnej ilości wody podziemnej wyrażonej w m3/s, która może być pobrana na podstawie pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego, z uwzględnieniem stosunku ilości wody podziemnej, która może być pobrana na bazie tych pozwoleń, do dostępnych zasobów wód podziemnych.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!