TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona powietrza i akustyka - Emisja gazów i pyłów do powietrza

Tematyka

Opłata za emisję w wyniku stosowania substancji chemicznych - obliczenia

Pytanie: Jak obliczyć opłatę za zanieczyszczenia emitowane w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi? Mamy w zakładzie wiele substancji, których zużycie roczne podawane jest w kg a nie w litrach. Proszę o wzór, jak obliczyć emisję kwasu nadoctowego, jeżeli jest on składnikiem substancji o nazwie DEKSON, której to stanowi 6%, a którego wykorzystane w zakładzie 315 kg w ciągu roku.
Pytania i odpowiedziKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Kto powinien rozliczyć emisję z urządzeń chłodniczych

Jeżeli w urządzeniu zostanie stwierdzony ubytek czynnika, czyli nastąpi konieczność jego uzupełnienia (np. urządzenie działa nieprawidłowo i nie chłodzi tak jak powinno), uznaje się, że nastąpiła emisja do powietrza. Ubytki czynników z urządzeń chłodniczych trzeba wykazać w sprawozdaniu o zakresie korzystania ze środowiska. Kluczowe jest jednak ustalenie, kto powinien rozliczyć emisję tego czynnika.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

F-GAZY i SZWO do BDS - masz czas do 28 lutego na złożenie sprawozdania

Dnia 28 lutego 2023 roku mija termin składania sprawozdań o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w systemie BDS. Co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie?

Porada ekspertaBDS

Klimatyzacja w biurze - jak rozliczyć się z KOBIZE

Pytanie: W jaki sposób uwzględniać w KOBiZE urządzenia klimatyzacyjne używane w pomieszczeniach biurowych?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Czy sól drogowa powoduje emisje do środowiska?

Do 28 lutego 2023 rok podmioty korzystające ze środowiska muszą złożyć raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Natomiast do końca marca trzeba uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Często pojawiają się wątpliwości, co może powodować emisję do środowiska. W tym artykule podpowiadamy, czy sól używana do sypania dróg może taką emisję powodować.

Porada ekspertaKOBiZE
03.01.2023

Emisja ze spalania paliw – przykłady wyliczeń

W KOBiZE wbudowane są wskaźniki emisji, dlatego do obliczenia wystarczy podanie ilości i rodzaju paliwa – pozostałe procesy są realizowane bez konieczności wykonywania działań matematycznych przez firmę.

Porada ekspertaKOBiZE

Raport do KOBIZE – zmiany w sposobie logowania o administrowania informacjami

Firma powodująca emisję musi przekazać do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) roczny raport dotyczący wielkości emisji do 28 lutego 2023 roku. Tym razem trzeba pamiętać o zmianach dotyczących konta, które weszły w październiku 2022 r.

Porada ekspertaKOBiZE

Emisje substancji i energii do środowiska – przygotuj się do składania raportów

Pierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?

Porada ekspertaKOBiZE

W 2025 roku stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą we wszystkich budynkach użytkowych

Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie istniejące budynki, tj. biurowe, handlowo-usługowe, przemysłowe, magazynowe oraz hotele w Polsce, będą musiały wyposażyć się w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Wymaga tego m.in. nowelizacja ustawy o elektromobilności.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
28.11.2022

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
Przedsiębiorców obowiązują przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ci, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza, mają obowiązek uzyskania pozwolenia emisyjnego, które jest niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności. Wyjątki od obowiązku uzyskania pozwolenia są określone w przepisach prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. zawiera spis instalacji, dla których nie ma obowiązku posiadania pozwolenia emisyjnego. Licencja na emisję zanieczyszczeń do powietrza jest wydawana przez starostę, prezydenta miasta, marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przypadku braku obowiązku uzyskania pozwolenia na emisję zanieczyszczeń przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do zgłoszenia swojej instalacji odpowiednim organom. Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają obowiązku uzyskania pozwolenia emisyjnego bądź zgłoszenia instalacji, narażają się na sankcje. Należą do nich m.in. mandaty karne, wstrzymanie użytkowania instalacji czy podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska.