TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Przypominamy o obowiązku składania sprawozdań dotyczących zużytego sprzętu

Podmioty gospodarujące zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym muszą złożyć sprawozdanie z tej działalności. Termin składania sprawozdań za 2021 rok upływa 15 marca 2022 roku. Na co zwrócić uwagę opracowywania tych dokumentów?

Zbierający oraz przetwarzający zużyty sprzęt mają obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami, za pośrednictwem BDO, do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy, marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Także do 15 marca organizacja odzysku musi złożyć sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami za pośrednictwem BDO marszałkowi województwa właściwemu ze względu na swoją siedzibę.

Zbierający sprzęt

Zbierający zużyty sprzęt w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach powinien podać:

  • masę zebranego zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych oraz z innych źródeł niż gospodarstwa domowe,
  • masę zużytego sprzętu przekazanego do prowadzącego zakład przetwarzania

− z podaniem numeru i nazwy grupy sprzętu, z wyodrębnieniem paneli fotowoltaicznych.

Uwaga

Numery i nazwy grup sprzętu oraz przykładowe rodzaje sprzętu należącego do tych grup określa załącznik nr 1 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (dalej: uzseie).

W dziale I sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami należy w kontekście miejsca prowadzenia działalności dodać instalację i nazwać ją np. „zakład zbierania zużytego sprzętu”, aby w dziale IX tabela 1 – „informacja o masie zebranego zużytego sprzętu i przekazanego do prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu” pojawiła się możliwość dodania zakładu i wypełnienia wymaganych pozycji.

Uwaga

Zbierający zużyty sprzęt nie ma instalacji, ale mimo to musi pole o tej nazwie uzupełnić.

Przetwarzający sprzęt

W dziale III tabela 1 sprawozdania należy wskazać jako instalację zakład przetwarzania zużytego sprzętu, którą także trzeba najpierw dodać w dziale I. Prowadzący zakład przetwarzania powinien podać następujące informacje w dziale IX tabeli 2:

  • adres zakładu,
  • masę zużytego sprzętu przyjętego przez zakład przetwarzania (z numerami i nazwami grup sprzętu i wyodrębnieniem paneli fotowoltaicznych), z którego powstał ten zużyty sprzęt, oraz informacje o procesach przetwarzania,
  • kod, rodzaj i masę odpadów powstałych ze zużytego sprzętu, przekazanych prowadzącemu recykling bądź inne procesy odzysku lub unieszkodliwiania, a także kod i masę odpadów powstałych ze zużytego sprzętu przygotowanych do ponownego użycia, z podaniem typu zastosowanego procesu oraz numeru i nazwy grupy sprzętu, z wyodrębnieniem paneli fotowoltaicznych,
  • kod, rodzaj i masę odpadów powstałych ze zużytego sprzętu wywiezionych z terytorium kraju w podziale na państwa, w celu poddania ich recyklingowi, innym niż recykling procesom odzysku lub unieszkodliwianiu, z podaniem numeru i nazwy grupy sprzętu, z wyodrębnieniem paneli fotowoltaicznych.
Uwaga

Procesy odzysku określa załącznik nr 1 do ustawy o odpadach. Nowe brzmienie załącznika nr 1 weszło w życie z 1 stycznia 2022 r.

Organizacja odzysku

Wprowadzający sprzęt może realizować ustawowe obowiązki za pośrednictwem organizacji odzysku, która składa oddzielnie informacje za każdego wprowadzającego sprzęt oraz swoje sprawozdanie z realizacji umów z wprowadzającymi sprzęt. Organizacja odzysku przedkłada sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami zawierające informacje o:

  • wprowadzających sprzęt, z którymi organizacja zawarła umowy,
  • masie zebranego zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych oraz z innych źródeł, masie sprzętu przetworzonego w zakładzie przetwarzania, masie sprzętu przygotowanego do ponownego użycia, masie odpadów powstałych ze zużytego sprzętu przygotowanego do ponownego użycia, poddanych recyklingowi, innym procesom odzysku oraz unieszkodliwianiu, z podziałem na grupy sprzętu,
  • osiągniętych poziomach zbierania, odzysku oraz przygotowaniu do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu,
  • przeprowadzonych publicznych kampaniach edukacyjnych wraz ze wskazaniem wysokości przeznaczonych lub należnych środków na ten cel oraz wysokości osiągniętego przychodu netto (organizacja odzysku przeznacza na kampanie edukacyjne co najmniej 5% przychodów netto uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym z przejęcia obowiązków).

W sprawozdaniu organizacja odzysku wypełnia dział I tabelę 1 oraz w dziale V uzupełnia tabele 8.1 – 8.4.

AUTOR Małgorzata Hain-Kotowska
Małgorzata Hain-Kotowska
specjalista ds. ochrony środowiska, pracownik urzędu marszałkowskiego. Jestem pracownikiem urzędu marszałkowskiego, magistrem ochrony środowiska. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej gospodarki odpadami. Zajmuje się w szczególności obsługą Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) w zakresie weryfikacji wniosków, sprawozdań oraz wynikających z nich opłat środowiskowych.