TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów

Tematyka

Przyszłość ochrony środowiska i gospodarowania odpadami kształtowana jest na targach Ekotech!

Targi Ekotech już od lat są areną prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. To tutaj kształtują się przyszłe kierunki gospodarowania odpadami, a prezentowane nowinki technologiczne i zaawansowane metody recyklingu odpowiadają na rosnące potrzeby całego środowiska naturalnego. Najbliższe spotkanie, od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce będzie pełne nowości i niespodzianek. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.

Informacje ogólne
02.04.2024

Nowości w BDO – aktualizacja systemu

Aktualizacja systemu produkcyjnego Bazy danych o Odpadach (BDO) odbyła się 2 lutego 2024 r. i wprowadziła zmiany w publicznym API modułu sprawozdawczości.

BDO
25.03.2024

Obowiązki przedsiębiorstw w ochronie środowiska do 31 marca 2024 r.

Marzec jest ważnym okresem w ochronie środowiska. Przedstawiamy podsumowanie obowiązków dla przedsiębiorstw.

Sprawozdania i opłaty
21.03.2024

Możliwości ponownego wykorzystanie oleju przemysłowego

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz nieustannie wprowadzane przepisy służące ochronie środowiska powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów na zredukowanie odpadów przemysłowych. Jednym z innowacyjnych podejść jest ponowne wykorzystanie oleju przemysłowego, co nie tylko przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, ale także oferuje korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw.

Gospodarka odpadami

Targi Ekotech to dobry kierunek. Musisz tam być

Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora. Głównymi obszarami poruszanymi podczas wydarzenia są zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami, recyklingiem i ekologią. W tym samym czasie zaplanowano święto budownictwa infrastrukturalnego Autostrada Nowa Infrastruktura, a także biogospodarcze zawody Hackathon.

Informacje ogólne
18.03.2024

Od 2024 roku wprowadzono dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania - Dyrektywa SUP

Od początku 2024 roku, osoby kupujące jedzenie na wynos i napoje w jednorazowych opakowaniach, są zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat. Te dodatkowe koszty mają na celu zachęcenie do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań. Jakie są te opłaty i jak należy je płacić? Przypominamy o nowym obowiązku.

Opakowania
18.03.2024

Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami

Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.

Gospodarka odpadami
15.03.2024

Jakie obowiązki w BDO ma zakład DDD

Zakłady specjalizujące się w dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji (DDD) pełnią kluczową rolę w zapewnianiu higieny i bezpieczeństwa publicznego. Działalność ta ma jednak swoje konsekwencje w postaci generowania odpadów, które muszą być zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zobacz jakie obowiązki mają te przedsiębiorstwa w BDO.

BDO

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Ochrona wody

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Ochrona wody