TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak będą wyglądały warunki udzielania pomocy publicznej na środowisko?

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, służące ochronie środowiska pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 listopada 2023 r. Co w sobie zawiera?

Nowe rozporządzenie ma wprowadzić zmiany w rozporządzeniu MKiŚ z 23 marca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, służące ochronie środowiska. 

Konieczność dostosowania do prawa UE

Rozporządzenie zostanie zaktualizowane z powodu wymogu dostosowania krajowych przepisów do prawa unijnego, a konkretnie do rozporządzenia nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.

Państwa członkowskie mają obowiązek dostosowania swoich krajowych programów pomocowych nie później niż sześć miesięcy od dnia wejścia w życie zmian rozporządzenia nr 651/2014. 

Wyższe progi całkowitej wartości pomocy

Znowelizowane rozporządzenie modyfikuje zasady zwiększania dopuszczalnej intensywności pomocy zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu unijnym nr 651/2014 i traktacie o funkcjonowaniu UE oraz wprowadza zakaz łączenia poszczególnych przypadków zwiększania tej intensywności. 

Zostaną podniesione progi całkowitej wartości pomocy dla przedsiębiorcy na jeden projekt, przy przekroczeniu których pomoc wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Kwota:

  1. 20 mln euro, gdy ponad połowa całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu zostanie poniesiona na badania przemysłowe, zostanie podniesiona do 35 mln.

  2. 15 mln euro, gdy ponad połowa całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu zostanie poniesiona na eksperymentalne prace rozwojowe, urośnie do 25 mln euro.

Nowe warunki będą także stosowane do wniosków o udzielenie pomocy złożonych i nierozpatrzonych przed wejściem rozporządzenia w życie. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska