TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Właściwa klasyfikacja odpadów – puszki po farbach, aerozole itp.

Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, rozpuszczalniki i aerozole po farbach? Czy wszystkie te materiały podlegają pod ten sam kod klasyfikacyjny?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Monitorowania przewozu odpadów w systemie SENT

Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Webinar: Gospodarka odpadami w firmie - w kontekście kontroli i potencjalnych kar w 2024

W trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.

Porada videoGospodarka odpadami

Eksploatacja instalacji a pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Pytanie: Ubiegaliśmy się i otrzymaliśmy pozwolenie na wytwarzanie odpadów, które jest wymagane dla wytwórcy odpadów związanych z eksploatacją instalacji. Nie jesteśmy pewni, co dokładnie oznacza termin "w związku z eksploatacją instalacji" – prosilibyśmy o wyjaśnienie tego pojęcia.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
27.03.2024

Możliwości ponownego wykorzystanie oleju przemysłowego

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz nieustannie wprowadzane przepisy służące ochronie środowiska powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów na zredukowanie odpadów przemysłowych. Jednym z innowacyjnych podejść jest ponowne wykorzystanie oleju przemysłowego, co nie tylko przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, ale także oferuje korzyści ekonomiczne dla przedsiębiorstw.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Wykorzystywanie odpadów poza instalacjami

Odzysk odpadów poza instalacjami i urządzeniami powinien odbywać się w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto zatem poznać warunki wykorzystywania odpadów dopuszczonych m.in. do utwardzania gruntów, wykonywania budowli, w tym ich rozbudowy i przebudowy, wykonywania odbojników i odbijaczy, a także wykorzystywania w podziemnych technikach górniczych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
15.03.2024

Kogo dotyczy obowiązek płacenia opłaty recyklingowej od toreb foliowych?

Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Biogazownie w gminach – na jakich zasadach

W najbliższym czasie potencjał produkcji biogazu przez gminy będzie wzrastał nie tylko ze względu na dostępność surowca, ale także ze względu na konieczność zmniejszania ilości odpadów unieszkodliwianych na składowiskach oraz osiągania coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. W związku z poprawą skuteczności w zakresie wydzielania frakcji bio z odpadów komunalnych rozwój sektora biogazowni w najbliższych latach powinien ulec przyspieszeniu. Sprzyjać temu mają również plany zawarte w dokumentach rządowych, takich jak Krajowy Plan Gospodarowania Odpadami 2028. Na jakich zasadach gminy mogą produkować biogaz?

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czym jest symbol ex przy kodzie odpadu

Z oznaczeniem „ex” spotykamy się w dziedzinie gospodarki odpadami. Symbol ten umieszczany jest przed kodem odpadu i jego obecność świadczy o zawężeniu znaczenia całego kodu odpadu. Symbol zmienia znaczenie kodu odpadu, tzn. odpad poprzedzony tym indeksem w swoim opisie jest doprecyzowany, uszczegółowiony.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak postępować z odpadami z kodem ex

W codziennej praktyce zarządzania odpadami, przedsiębiorcy często spotykają się z koniecznością klasyfikacji odpadów zgodnie z określonymi kodami. Kod „ex”, będący rozszerzeniem standardowych kodów odpadów, może budzić wątpliwości co do jego stosowania. W artykule wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób można używać kodów z prefiksem „ex”, oraz jakie są konsekwencje prawne niewłaściwego zarządzania tymi kodami.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.