TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Kalendarium

<

>

15.01.2023 / niedziela

Ważne terminy

Przekazanie informacji o odpadach, które poddano procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku innymi metodami lub przekazano w tym celu innemu posiadaczowi odpadów.

Informacje przekazuje się:

  • przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości – za drugie półrocze;
  • gminie, z którą prowadzący instalację ma zawartą umowę – za poprzedni rok kalendarzowy

Ważne terminy

Przekazanie na konto właściwego marszałka województwa pobranej od klientów w terminie od 1 października do 31 grudnia 2022 r. opłaty recyklingowej za torby z tworzywa sztucznego.

Stawka opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł za jedną sztukę torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

Opłatę wnosi się na konto właściwego z uwagi na miejsce pobrania opłaty recyklingowej marszałka województwa.

UWAGA: Numery kont bankowych dla opłaty recyklingowej znajdziesz na stronie internetowej danego urzędu marszałkowskiego

Ważne terminy

Oświadczenia za IV kwartał 2022 roku o wysokości opłat za usługi wodne

Oświadczenia muszą zawierać informacje, takie jak:

1) dane podmiotu składającego oświadczenie (m.in. nazwa, adres, REGON, numer telefonu i adres e-mail);

2) kwartał, za który składane jest oświadczenie;

3) miejsce korzystania z usług wodnych, którego dotyczy oświadczenie;

4) dane dotyczące pozwolenia wodnoprawnego (organ właściwy do wydania tego pozwolenia, znak decyzji, data udzielenia i obowiązywania pozwolenia).

UWAGA: W zależności od rodzaju usług wodnych, z których korzysta podmiot, oświadczenie musi zawierać również szczegółowe dane, wskazane dla danych usług wodnych w art. 552 ust. 2d–2o ustawy z 20 lipca 2017 r. − Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2233).

Oświadczenie, zgodne ze wzorem zamieszczonym
w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich, należy złożyć do:

1) Wód Polskich w przypadku poboru wód powierzchniowych lub podziemnych; poboru wód do celów elektrowni wodnych; odprowadzania do wód – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej, służące do odprowadzania opadów atmosferycznych w granicach administracyjnych miast; wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi; odprowadzania do wód lub do ziemi wód pochodzących z obiegów chłodzących elektrowni lub elektrociepłowni; wydobywania z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, a także wycinania roślin z wód lub brzegu; poboru zwrotnego wód podziemnych na potrzeby chowu lub hodowli ryb i innych organizmów wodnych; poboru wód powierzchniowych na potrzeby chowu lub hodowli ryb w obiektach przepływowych;

2) burmistrza, wójta lub prezydenta miasta, w przypadku zmniejszania naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej.

31.01.2023 / wtorek

Ważne terminy

Przekazanie wyników w przypadku pomiarów ciągłych substancji lub energii wprowadzonej do środowiska za rok 2022

Należy je przekazać do właściwego organu ochrony środowiska oraz WIOŚ na wzorach zawartych w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 15 grudnia 2020 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych zbieranych w wyniku monitorowania procesów technologicznych oraz terminów i sposobów prezentacji (Dz.U. z 2020 r. poz. 2405).

Ważne terminy

Roczna aktualizacja informacji z inwentaryzacji zastosowanych wyrobów zawierających azbest

Osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami (właściciele) przedkładają informację wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Osoba prawna (przedsiębiorca) – marszałkowi województwa.

Wzór informacji znajduje się w załączniku nr 3 do rozporządzenia ministra gospodarki z 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz.U. z 2011 r. nr 8 poz. 31).

Ważne terminy

Wykaz z informacjami zawierający zaktualizowane dane o rodzaju, kategorii i ilości substancji niebezpiecznych znajdujących się na terenie zakładu, według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Wykaz składamy do komendanta wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz do WIOŚ

Ważne terminy

Wpłata opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. (II półrocze)

Opłatę należy wnieść na rachunek bankowy gminy, powiatu i województwa, na których terenie jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW

Ważne terminy

Wpłata opłaty od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. z tytułu podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, składowania odpadów i składowania dwutlenku węgla.

Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji lub podziemne składowanie odpadów bądź dwutlenku węgla wnosi opłatę na rachunek bankowy gminy, powiatu i województwa, na których terenie jest prowadzona działalność, oraz NFOŚiGW

Ważne terminy

Roczne sprawozdanie o zebranych odpadach komunalnych za rok 2022.

Sprawozdanie zawiera informacje m.in. o masie:
a) poszczególnych rodzajów zebranych odpadów komunalnych oraz sposobie ich zagospodarowania, wraz ze wskazaniem nazwy
i adresu instalacji, do których zostały one przekazane,

b) pozostałości z sortowania odpadów komunalnych powstałych
z zebranych odpadów komunalnych, przekazanych do składowania,

c) odpadów komunalnych przekazanych do przygotowania do ponownego użycia i recyklingu,

d) innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych
i rozbiórkowych będących odpadami komunalnymi, przekazanych do przygotowania do ponownego użycia, recyklingu i innych procesów odzysku

Sprawozdanie jest przekazywane wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, za pośrednictwem Bazy danych
o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, zgodnie z art. 9na – ustawa z 13 września 1996 r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1297, 1549).

Ważne terminy

Roczne sprawozdanie o odebranych od właścicieli nieruchomości odpadach komunalnych za rok 2022.

W sprawozdaniu należy podać m.in. informacje o masie:

1) poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych i sposobie ich zagospodarowania ze wskazaniem instalacji, do której zostały one przekazane;

2) pozostałości z sortowania odpadów i pozostałości z procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, przekazanych do składowania albo termicznego przekształcania;

3) odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu;

4) innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych (komunalnych), przekazanych do przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku.

Podmiot odbierający odpady komunalne składa sprawozdanie wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, zgodnie z art. 9n – ustawa
z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1297, 1549).

UWAGA: Podmiot, który w danym roku nie odbierał na terenie danej gminy odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, przekazuje sprawozdanie zerowe.

Ważne terminy

Kwartalne sprawozdanie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. z działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych

UWAGA: W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pojawił się nowy zapis dotyczący konieczności składania sprawozdań również w zakresie osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków, wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.

Podmiot prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych składa sprawozdania wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Ważne terminy

Prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych w stosunku do sprzętu, który został wprowadzony do obrotu.

Wprowadzający sprzęt, samodzielnie wykonując obowiązek:

1) przeznacza na publiczne kampanie edukacyjne lub

2) wnosi na odrębny rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego

− łącznie co najmniej 0,1% przychodów netto z tytułu wprowadzania do obrotu sprzętu osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym.

Obowiązek ten uznaje się za wykonany, jeżeli wprowadzający sprzęt ma dokumentację potwierdzającą przeznaczenie środków, o których mowa w ust. 3, na publiczne kampanie edukacyjne.

28.02.2023 / wtorek

Ważne terminy

Roczne sprawozdanie za 2022 rok dotyczące substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO), fluorowanych gazów cieplarnianych (f-gazów) i pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych

Dotyczy podmiotu:

  • przywożącego na terytorium RP lub wywożącego z terytorium RP SZWO i f-gazy;
  • stosującego SZWO lub f-gazy, m.in. w produkcji produktów i urządzeń, instalowaniu, serwisowaniu lub konserwacji, naprawie i likwidacji urządzeń oraz innych procesach;
  • prowadzącego odzysk, recykling, regenerację lub niszczenie SZWO lub f-gazów;
  • przywożącego na terytorium RP lub wywożącego z obszaru RP produkty i urządzenia zawierających SZWO lub f-gazy;
  • użytkującego systemy ochrony przeciwpożarowej lub gaśnice zawierające halony i przeznaczone do zastosowań krytycznych.

Sprawozdanie składamy do bazy BDS (Bazy Danych Sprawozdań) w formie formularzy elektronicznych na stronie: www.dbbds.ichp.pl, po wcześniejszej rejestracji podmiotu w systemie

Ważne terminy

Sprawozdanie za 2022 rok z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych

Dotyczy uczestnika przewozu towarów (w tym odpadów) niebezpiecznych.

Sprawozdanie składamy w zakresie:

  • przewozu drogowego – wojewódzkiemu inspektorowi transportu drogowego właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych;
  • przewozu koleją towarów niebezpiecznych – prezesowi Urzędu Transportu Kolejowego;
  • przewozu żeglugą śródlądową – dyrektorowi Urzędu Żeglugi Śródlądowej właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych.

Wzory znajdują się w rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 14 sierpnia 2012 r.
w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz.U. z 2012 r. poz. 966)

Ważne terminy

Przekazanie zaświadczenia o zużytym sprzęcie elektrycznym za 2022 rok

Dotyczy prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Prowadzący zakład przetwarzania sporządza zaświadczenie o zużytym sprzęcie za poprzedni rok kalendarzowy. Przekazuje je wprowadzającemu sprzęt albo organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, z którymi zawarł umowę, oraz marszałkowi województwa.

UWAGA! Zgodnie z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, zaświadczenia te mają być sporządzane zgodnie z przepisami dotychczasowymi, a zatem w formie papierowej, za lata: 2023 i 2024.

Ważne terminy

Sprawozdanie Wód Polskich

Wody Polskie składają do ministra ds. gospoadarki wodnej sprawozdanie  z realizacji w roku 2022 działań zawartych w:

1) planach gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy;

2) planach zarządzania ryzykiem powodziowym;

3) programie ochrony wód morskich.

Ważne terminy

Projekt uchwały dotyczącej kapielisk

Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie przekazują do zaopiniowania projektu uchwały rady gminy przedstawiającej wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy wraz z wnioskami organizatora kąpieliska o umieszczenie kąpieliska w wykazie.

Dokumentację przekazuje się:

- Wodom Polskim;

- właścicielowi wód;

- wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska;

- powiatowemu lub granicznemu inspektorowi sanitarnemu;

- dyrektorowi parku narodowego (w przypadku położenia na terenie parku narodowego);

- dyrektorowi urzędu morskiego (dla kąpielisk na obszarze morskim);

- dyrektorowi urzędu żeglugi śródlądowej (w przypadku lokalizacji na śródlądowej drodze wodnej)

Raporto do KOBIZE

Roczny raport do KOBIZE za 2022 rok o:

1) wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza,

2) wielkościach produkcji oraz charakterystycznych surowcach i paliwach towarzyszących emisjom,

3) środkach technicznych mających na celu zapobieganie lub ograniczanie emisji,

4) wielkościach emisji zredukowanej i emisji niewystępującej w wyniku realizowanych przedsięwzięć oraz terminach osiągnięcia tych redukcji,

5) planowanych terminach uruchomienia nowych przedsięwzięć oraz wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza z tych przedsięwzięć.

Obowiązek dotyczy:

  • podmiotu korzystającego ze środowiska, którego działalność powoduje emisję;
  • osoby fizycznej, która nie jest przedsiębiorcą, ale korzysta ze środowiska w zakresie wymagającym uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza lub pozwolenia zintegrowanego.

Raport wprowadzamy do Krajowej bazy przez stronę internetową Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami www.krajowabaza.kobize.pl za pośrednictwem elektronicznego konta, odrębnie dla każdego zakładu lub miejsca korzystania ze środowiska.

UWAGA!

31 października 2022 r. weszły w życie zmiany dotyczące procedury składania formularzy oraz wprowadzono podział użytkowników konta na głównego użytkownika i dodatkowych użytkowników. Nowe rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 26 października 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. poz. 2217), które uchyliło rozporządzenie ministra środowiska z 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. z 2016 r. poz. 1877)

Uiszczenie opłaty rocznej

Dotyczy podmiotu zarejestrowanego w rejestrze BDO, który:

  • wprowadza sprzęt lub jest autoryzowanym przedstawicielem;
  • wprowadza baterie lub akumulatory;
  • wprowadza pojazdy;
  • jest producentem, importerem lub wewnątrzwspólnotowym nabywcą opakowań;
  • wprowadza na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe.

Opłatę roczną należy uiścić na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego.

Opłaty rocznej nie trzeba wpłacać:

  • w roku, w którym przedsiębiorca uiścił opłatę rejestrową;
  • jeśli podmiot, składając wniosek o wpis do rejestru, przedłoży informację potwierdzającą dobrowolny udział w systemie EMAS.

Stawki opłaty rocznej określone zostały w rozporządzeniu ministra środowiska z 19 stycznia 2018 r. w sprawie wysokości stawek opłaty rejestrowej i rocznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 184). Stawka opłaty wynosi 100 zł w przypadku mikroprzedsiębiorców i 300 zł w przypadku pozostałych przedsiębiorców

Sporządzenie zaświadczenia potwierdzającego recykling lub inne niż recykling procesy odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Dotyczy prowadzącego recykling lub inny niż recykling proces odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zaświadczenie jest sporządzane na wniosek prowadzącego zakład przetwarzania, w terminie 7 dni od wpływu wniosku.

Prowadzący działalność w zakresie recyklingu przekazuje zaświadczenie prowadzącemu zakład przetwarzania przekazującemu odpady powstałe ze zużytego sprzętu do recyklingu oraz marszałkowi województwa, w terminie 7 dni od wpływu wniosku. Prowadzący działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku przekazuje zaświadczenie prowadzącemu zakład przetwarzania przekazującemu odpady powstałe ze zużytego sprzętu do innych niż recykling procesów odzysku oraz marszałkowi województwa, w terminie 7 dni od wpływu wniosku.

UWAGA! Zgodnie z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, zaświadczenia te mają być sporządzane zgodnie z przepisami dotychczasowymi, a zatem w formie papierowej, za lata: 2023 i 2024.

15.03.2023 / środa

Ważne terminy

Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów za rok 2022

Dotyczy posiadacza odpadów, w tym wytwórcy komunalnych osadów ściekowych.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO –www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Ważne terminy

Sprawozdanie za 2022 rok o wysokości należnej opłaty za brak sieci zbierania pojazdów oraz o liczbie pojazdów wprowadzonych na terytorium kraju

Dotyczy wprowadzającego pojazdy na teren Polski, producenta, przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdów.

Ważne terminy

Opłata za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji

Dotyczy prowadzącego stację demontażu pojazdów. Opłatę należy wnieść na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego.

Ważne terminy

Sprawozdanie o masie i rodzaju sprzętu wprowadzonego do obrotu w 2022 roku z podziałem na grupy sprzętu

Dotyczy wprowadzającego sprzęt elektryczny i elektroniczny; organizacji odzysku ZSEiE; autoryzowanego przedstawiciela.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Ważne terminy

Roczne sprawozdanie o ZSEE

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny i/lub organizacje odzysku ZSEiE muszą złożyć sprawozdanie o:

  • masie zużytego sprzętu zebranego, poddanego demontażowi oraz o masie odpadów powstałych ze ZSEiE poddanych recyklingowi, odzyskowi lub unieszkodliwieniu;
  • masie odpadów powstałych ze zużytego sprzętu wywiezionych z kraju w celu recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia;
  • osiągniętym minimalnym rocznym poziomie zbierania ZSEiE , odzysku oraz przygotowania do ponownego użycia i recyklingu;
  • wysokości należnej opłaty produktowej;
  • wykazie zakładów przetwarzania, z którymi wprowadzający lub autoryzowany przedstawiciel zawarł umowę;
  • przeprowadzonych publicznych kampaniach edukacyjnych i przeznaczonych na ten cel środkach.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO –www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie za rok 2022 o masie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebranego i przekazanego do prowadzącego zakład przetwarzania ZSEiE oraz o punktach zbierania zużytego sprzętu

Dotyczy zbierającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie prowadzącego zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Prowadzący zakład przetwarzania zożytego sprzętu musi złożyć sprawozdanie o:

  • masie ZSEiE przyjętego przez prowadzącego zakład przetwarzania;
  • rodzajach i masie odpadów powstałych z przetworzenia zużytego sprzętu, przekazanych prowadzącemu działalność w zakresie recyklingu, prowadzącemu działalność w zakresie innych niż recykling procesów odzysku i prowadzącemu działalność w zakresie unieszkodliwiania odpadów;
  • rodzaju i masie odpadów powstałych ze ZSEiE wywiezionych z terytorium kraju w celu poddania ich recyklingowi, procesom odzysku lub unieszkodliwienia

Ważne terminy

Sprawozdanie za rok 2022 o rodzaju i masie odpadów powstałych ze zużytego sprzętu przyjętych i poddanych recyklingowi lub innemu procesowi odzysku

Dotyczy prowadzącego działalność w zakresie recyklingu lub innego niż recykling procesu odzysku ZSEiE. Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdania wprowadzającego baterie lub akumulatory

Wprowadzający baterie lub akumulatory musi złożyć:

  • Sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów w 2022 roku
  • Wykaz zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, z którymi została zawarta umowa
  • Sprawozdanie o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne w 2022 roku

Ważne terminy

Sprawozdanie za 2022 rok o osiągniętych poziomach zbierania baterii i akumulatorów

Wprowadzający baterie przenośne lub akumulatory przenośne musi złożyć Sprawozdanie za 2022 rok o osiągniętych poziomach zbierania wraz z wykazem punktów zbierania prowadzonych przez danego zbierającego zużyte baterie lub zużyte akumulatory oraz wykazem miejsc odbioru, z których zbierający odbiera zużyte baterie przenośne lub zużyte akumulatory przenośne.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie o wysokości należnej opłaty produktowej z tytułu nieosiągnięcia wymaganego poziomu zbierania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów przenośnych za 2022 rok oraz wpłata tej należności

Dotyczy wprowadzającego baterie przenośne lub akumulatory przenośne.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Opłatę należy uiścić na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego

Ważne terminy

Sprawozdanie o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej oraz przekazanie ww. opłaty

Dotyczy sprzedawcy detalicznego kwasowo-ołowiowych baterii lub akumulatorów samochodowych.

Sprawozdanie należy złożyć w formie papierowej do marszałka województwa. Wzór formularza określa rozporządzenie ministra środowiska z 25 kwietnia 2019 r. w sprawie sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 808). Nieodebrane opłaty depozytowe należy przekazać na konto właściwego urzędu marszałkowskiego

Ważne terminy

Sprawozdanie za 2022 rok o masie zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych, ogółem i w rozbiciu na poszczególnych wprowadzających baterie lub akumulatory, z którymi ma zawartą umowę

Dotyczy zbierającego zużyte baterie lub zużyte akumulatory. Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie prowadzącego zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów

Prowadzący zakład przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów musi złożyc sprawozdanie o:

  • rodzaju i masie przyjętych do przetwarzania zużytych baterii i zużytych akumulatorów;
  • rodzaju i masie przetworzonych zużytych baterii i zużytych akumulatorów;
  • osiągniętych poziomach recyklingu i wydajności recyklingu.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Roczne sprawozdanie za 2022 rok o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy oraz wywiezionych za granicę opakowań

Sprawozdanie, według rodzaju materiałów, z jakich zostały wykonane, z wyszczególnieniem opakowań wielokrotnego użytku, musi złożyć wprowadzający opakowania, eksportujący opakowania, wprowadzający produkty w opakowaniach, eksportujący i dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie za rok 2022 zawierające informację o wysokości należnej opłaty produktowej oraz uiszczenie tej opłaty

Dotyczy wprowadzającego na terytorium kraju produkty w opakowaniach.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy właściwego urzędu marszałkowskiego.

Ważne terminy

Wpłacenie należnej opłaty z tytułu obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych (w przypadku wypełniania tego obowiązku samodzielnie

Dotyczy wprowadzającego na terytorium kraju produkty w opakowaniach lub pakującego produkty wytworzone przez inny podmiot oraz prowadzącego jednostkę handlu detalicznego (o pow. > 500 m2 lub kilka o łącznej pow. handlowej > 5000 m2) sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach.

Na rachunek bankowy właściwego marszałka województwa, w wysokości 2% wartości netto opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku kalendarzowym lub bezpośrednio na prowadzone kampanie edukacyjne

Ważne terminy

Sprawozdanie o liczbie nabytych i wydanych lekkich oraz pozostałych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego za rok 2022

Dotyczy przedsiębiorcy detalicznego lub hurtowego, który oferuje klientom torby na zakupy z tworzywa sztucznego, nie dotyczy to bardzo lekkich toreb o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (tzw. zrywek).

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sporządzenie za rok 2022 sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej

Dotyczy wprowadzającego na terytorium kraju (również w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia):

  • produkty, których rodzaje określa załącznik nr 4a do ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (opony, oleje, preparaty smarowe);
  • towary, których częściami składowymi lub przynależnościami są opony, oleje, preparaty smarowe.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Ważne terminy

Sprawozdanie o wynikach próby strzępienia odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz masie odpadów przeznaczonych do recyklingu, odzysku energii oraz unieszkodliwiania powstałych ze strzępienia

Dotyczy prowadzącego strzępiarkę pojazdów wycofanych z eksploatacji. Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO – www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Roczne sprawozdanie o demontażu pojazdów

Prowadzący stację demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji musi złożyć

sprawozdanie o:

  • liczbie, markach, masie i roku produkcji pojazdów wycofanych z eksploatacji przyjętych do stacji demontażu;
  • masie odpadów poddanych odzyskowi, w tym recyklingowi, oraz przekazanych do odzysku, w tym recyklingu, a także masie przeznaczonych do ponownego użycia przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów wycofanych z eksploatacji;
  • masie odpadów poddanych unieszkodliwieniu lub przekazanych do unieszkodliwienia;
  • przedsiębiorcach, którym przekazano odpady do odzysku, recyklingu lub unieszkodliwienia;
  • osiągniętym w danej stacji demontażu poziomie odzysku i recyklingu;
  • wysokości należnej opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu.

Sprawozdania składa się za pośrednictwem BDO –www.bdo.mos.gov.pl – zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach

31.03.2023 / piątek

Ważne terminy

Sprawozdanie – zbiorcze zestawienie informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat za rok 2022

Dotyczy korzystającego ze środowiska w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza lub/i składowania odpadów.

Sprawozdanie składa się do urzędu marszałkowskiego właściwego z uwagi na miejsce korzystania ze środowiska. Wyjątek stanowi przedsiębiorca użytkujący wyłącznie pojazdy – do urzędu marszałkowskiego właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania lub siedzibę. Aktualny wzór sprawozdania określa rozporządzenie ministra klimatu z 11 grudnia 2019 r. w sprawie wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (Dz.U. z 2019 r. poz. 2443).

UWAGA! Podmiot korzystający ze środowiska wprowadzający gazy lub pyły do powietrza jest zobowiązany do przekazania marszałkowi województwa wykazu sporządzonego na podstawie informacji zawartych w raporcie do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (składanym w terminie do 28 lutego 2022 r.)

Ważne terminy

Opłata za korzystanie ze środowiska za 2022 rok

Dotyczy korzystającego ze środowiska w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza lub/i składowania odpadów.

Opłatę należy wnieść na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego z uwagi na miejsce korzystania ze środowiska. Wyjątek stanowi przedsiębiorca użytkujący wyłącznie pojazdy – do urzędu marszałkowskiego właściwego z uwagi na miejsce zamieszkania lub siedzibę

Ważne terminy

Sprawozdanie PRTR

Sprawozdanie o przekroczeniu obowiązujących wartości progowych dla uwolnień i transferów zanieczyszczeń oraz transferów odpadów określonych w rozporządzeniu (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (sprawozdanie PRTR) musi złożyć prowadzący  instalację obejmującą co najmniej jeden z rodzajów działalności określonych w załączniku nr I do rozporządzenia WE nr 166/2006 (dotyczy w szczególności instalacji wymagających pozwoleń zintegrowanych).

Sprawozdania składa się do WIOŚ w formie dokumentu elektronicznego poprzez aplikację PRTR dostępną na stronie internetowej: www.gios.gov.pl. Wzór formularza znajduje się w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 11 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz.U. z 2022 r. poz. 606)

Ważne terminy

Roczny raport (zweryfikowany) do rozliczenia uprawnień do emisji CO2

Dotyczy prowadzącego instalacje objęte systemem handlu emisjami CO2

Raport składa się do KOBiZE − w formie pisemnej oraz w postaci elektronicznej, na adres e-mail: [email protected].

W tym samym terminie prowadzący instalację albo operator statku powietrznego przekazują kopię raportu i kopię sprawozdania odpowiednio organowi właściwemu do wydania zezwolenia albo ministrowi właściwemu do spraw klimatu.

Ważne terminy

Opłata produktowa w przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych

Dotyczy wprowadzającego na terytorium kraju (również w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia):

  • produkty, których rodzaje określa załącznik nr 4a do ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (opony, oleje, preparaty smarowe);
  • towary, których częściami składowymi lub przynależnościami są opony, oleje, preparaty smarowe.

Opłatę należy wnieść na konto urzędu marszałkowskiego

Ważne terminy

Opłata za brak sieci zbierania pojazdów za rok 2022

Dotyczy wprowadzającego pojazdy, który nie zapewnił sieci zbierania pojazdów w danym roku kalendarzowym.

Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłatę należy samodzielnie obliczyć – ma tutaj zastosowanie rozporządzenie ministra środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości opłaty za brak sieci zbierania pojazdów (Dz.U. z 2016 r. poz. 2085)

Ważne terminy

Przekazanie do KOBiZE rocznego raportu o poziomach działalności (tzw. Raport ALC)

Dotyczy prowadzącego instalację objętą systemem handlu emisjami. Do KOBiZE za pomocą systemu elektronicznego dostępnego pod adresem: www.ksw.kobize.pl

15.04.2023 / sobota

Ważne terminy

Opłata recyklingowa

Przekazanie przez jednostki handlu detalicznego lub hurtowego na konto właściwego marszałka województwa pobranej od klientów w I kwartale 2023 r. opłaty recyklingowej za torby z tworzywa sztucznego. Stawka opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł za jedną sztukę torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

22.04.2023 / sobota

Ważne terminy

Dzień Ziemi

30.04.2023 / niedziela

Ważne terminy

Wyniki pomiarów ilości pobieraych wód

Przekazanie wyników prowadzonych pomiarów ilości pobieranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, w zakresie określonym w pozwoleniu wodnoprawnym albo pozwoleniu zintegrowanym za I kwartał – w przypadku pomiarów okresowych wykonywanych częściej niż jeden raz w miesiącu

Ważne terminy

Pomiary ciągłe prowadzone w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia

Prowadzący instalację lub uzytkownik urządzenia musi przekazać wyniki pomiarów ciągłych prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia -  za dany kwartał − w przypadku pomiarów okresowych wykonywanych częściej niż jeden raz w miesiącu, dotyczy prowadzącego instalację, użytkownika urządzenia, na którego został nałożony obowiązek prowadzenia pomiarów okresowych.

Wyniki składamy do właściwego organu ochrony środowiska oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Ważne terminy

Oświadczenie o wysokości naliczonej opłaty zmiennej za usługi wodne za I kwartał 2023 roku

Obowiązek złożenia oświadczenia o wysokości naliczonej opłaty zmiennej za usługi wodne za I kwartał 2023 roku dotyczy podmiotu korzystającego z usług wodnych.

Usługi wodne to m.in.: pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, odprowadzanie do wód: wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej. Szczególne korzystanie z wód to m.in. zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem.

Oświadczenie składamy do właściwego Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie lub w przypadku zmniejszenia naturalnej retencji wodnej do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ważne terminy

Wniesienie raty opłaty stałej za usługi wodne za poprzedni kwartał

Opłatę musi usiścić podmiot korzystający z usług wodnych, na odpowiedni rachunek bankowy Wód Polskich

Ważne terminy

Kwartalne sprawozdanie z odbioru niczystości ciekłych za okres od 1 stycznia do 31 marca 2023 roku

Obowiązek złożenia sprawozdania w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości dotyczy podmiotu prowadzącego działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

Sprawozdanie składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na obszar prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych i transportu nieczystości ciekłych.

01.06.2023 / czwartek

Ważne terminy

Początek sezonu kąpielowego - Ustalanie harmonogramu pobrania próbek przez organizatora kąpieliska

Organizator kąpieliska ustala harmonogram pobrania próbek wody z kąpieliska w sezonie kąpielowym, w porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym lub państwowym granicznym inspektorem sanitarnym, w ramach prowadzonej przez siebie kontroli wewnętrznej. Harmonogram pobrania próbek uwzględnia terminy pobierania i analizy jednej próbki pobranej nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego oraz nie mniej niż trzech próbek w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Jeśli sezon kąpielowy trwa nie dłużej niż 8 tygodni, plan pobierania próbek uwzględnia pobranie i analizę jednej próbki nie wcześniej niż 10 dni przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego oraz co najmniej dwóch próbek w trakcie sezonu, tak aby czas między badaniami nie przekroczył jednego miesiąca.

Ważne terminy

Sprawozdanie z działalności Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego sporządza i zamieszcza w BIP na stronie obsługującego go urzędu oraz przekazuje Komisji Europejskiej corocznie sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok, zgodnie z wytycznymi określonymi w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1112/2014 z dnia 13 października 2014 r. określającego wspólny format sprawozdań do celu wymiany informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń przez operatorów i właścicieli instalacji do wydobywania ropy naftowej i gazu na obszarach morskich oraz wspólny format sprawozdań do celów publikacji przez państwa członkowskie informacji dotyczących wskaźników odnoszących się do poważnych zagrożeń.

05.06.2023 / poniedziałek

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

To jedno z najważniejszych i najstarszych świąt ekologicznych. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 roku. Co roku, w ponad 100 krajach, w tym również w Polsce, organizowane są obchody tego wyjątkowego dnia. Tegoroczne hasło to "Go Wild for Life" („Bądź dziki - dla życia").

Celem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest podniesienie świadomości na temat głównych problemów ekologicznych, które obecnie nas dotykają, oraz mobilizacja do poszukiwania rozwiązań. W tegorocznych obchodach szczególna uwaga skupia się na ochronie różnorodności biologicznej, zwłaszcza dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, które niestety coraz częściej stają się łupem kłusowników.

22.06.2023 / czwartek

Zgłaszanie wniosków do PARP - Konkurs na najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym.

Termin zgłaszania do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie na najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym. Zgłoszenia można składać od 22 czerwca do 27 lipca 2023 r. Na najciekawsze rozwiązania czekają nagrody główne w wysokości 50 tys. zł oraz wyróżnienia w wysokości 20 tys. zł.

Sprawdź >>>

30.06.2023 / piątek

Ważne terminy

Przekazanie wyników monitoringu azotanów w wodach

Właściwy organ Inspekcji Ochrony Środowiska dokonuje kontroli stosowania programu działań, spełnienia obowiązku posiadania planu nawożenia azotem oraz stosowania nawozów zgodnie z planem nawożenia azotem przez podmioty prowadzące produkcję rolną oraz podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 102 ust. 1. Wyniki kontroli właściwy organ Inspekcji Ochrony Środowiska przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki wodnej oraz ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku za rok poprzedni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. 2022 poz. 2625)

Ważne terminy

Informacje dotyczące warunków hydrologiczno-meteorologicznych

Państwowa służba hydrologiczno-meteorologiczna, musi przekazać ministrowi właściwemu ds. gospodarki wodnej informację dotyczącą warunków hydrologiczno-meteorologicznych, za rok poprzedni

Informacje przekazuje się nieodpłatnie i na potrzeby dokonania oceny skuteczności programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.

15.07.2023 / sobota

Ważne terminy

Wniesienie opłaty recyklingowej za II kwartał 2023 r.

Prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, ma obowiązek wniesienia opłaty na rachunek bankowy marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce pobrania opłaty. Płatność ta powinna być dokonywana kwartalnie i terminem do jej uregulowania jest 15. dzień miesiąca następującego po zakończonym kwartale, w którym została pobrana. Opłatę za II kwartał (kwiecień-czerwiec) należy uiścić do 15 lipca.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, art. 40c

Ważne terminy

Informacje o odpadach, które zostały poddane procesowi przygotowania do ponownego użycia

Prowadzący instalację komunalną, który odbiera odpady komunalne od właścicieli nieruchomości lub gminy, ma obowiązek przekazać informacje dotyczące odpadów, które zostały poddane procesowi przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku innymi metodami, lub zostały przekazane w tym celu innemu posiadaczowi odpadów. Obowiązek dotyczy przekazania danych za I półrocze 2023 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art. 9oa

30.07.2023 / niedziela

Wyniki z ciągłych pomiarów emisji substancji lub energii

Prowadzący instalację lub użytkownik urządzenia, na którego został nałożony obowiązek prowadzenia pomiarów, musi przekazać wyniki  ciągłych pomiarów emisji substancji lub energii wprowadzonej do środowiska za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.

Wyniki trzeba przekazać do właściwego organu ochrony środowiska oraz WIOŚ. Wzór formularza znajduje się w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska z 15 grudnia 2020 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych zbieranych w wyniku monitorowania procesów technologicznych oraz terminów i sposobów prezentacji (Dz.U. z 2020 r. poz. 2405)

Ważne terminy

Oświadczenia w sprawie naliczenia opłat za usługi wodne i redukcję retencji terenowej

W celu naliczenia opłaty zmiennej za usługi wodne związane z poborem wód, odprowadzaniem wód opadowych lub roztopowych do wód, oraz wprowadzaniem ścieków do wód lub do ziemi za II kwartał 2023 roku, konieczne jest złożenie oświadczenia. Obowiązek dotyczy podmiotów pobierających wodę z własnego ujęcia, wprowadzające wody opadowe i roztopowe do wód, wprowadzające ścieki do wód lub do ziemi

Adresatem oświadczenia jest właściwy zarząd zlewni PGW Wód Polskich.

Dodatkowo, w celu naliczenia opłaty za usługi wodne związane z redukcją naturalnej retencji terenowej za II kwartał 2023 roku, konieczne jest złożenie odrębnego oświadczenia. Adresatem tego oświadczenia jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, artykuł 552

31.07.2023 / poniedziałek

Obowiązek składania kwartalnych sprawozdań dotyczących opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości

Przedsiębiorstwa zajmujące się opróżnianiem zbiorników bezodpływowych i transportem nieczystości muszą regularnie składać kwartalne raporty dotyczące swojej działalności w II kwartale 2023 roku.

Raport ten jest przekazywany w terminie do końca miesiąca następującego po danym kwartale, do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, art. 9o

24.08.2023 / czwartek

Zmiany w przepisach

Rozszerzenie obowiązku rejestracji w BDO w związku z Dyrektywą SUP

Wdrożenie przepisów SUP powoduje powstanie nowych obowiązków dla niektórych grup przedsiębiorców. Jednym z tych obowiązków, który wszedł w życie 24 maja 2023 r. jest rejestracja w BDO.
Wniosek o wpis do rejestru BDO (lub wniosek aktualizacyjny) należy złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zmiany ustawy produktowej.

Czytaj >>>  Rejestracja w BDO dla nowych podmiotów - kto dodatkowo się rejestruje i jakie nowe odpady będą ewidencjonowane

10.09.2023 / niedziela

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

12.09.2023 / wtorek

Wejście w życie zmian w wprowadzaniu nieczystości ciekłych do stacji zlewnych

Właściciele stacji zlewnych oraz dostawcy nieczystości ciekłych są zobowiązani do przestrzegania nowych przepisów dotyczących warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 sierpnia 2023 r. w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych (Dz.U.2023.1716)

25.09.2023 / poniedziałek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

29.09.2023 / piątek

Ważne terminy

Składanie wniosków do programu "Ciepłe mieszkanie"

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Nabór dla gmin w programie „Ciepłe Mieszkanie” rozpoczął się 29 września 2023 r. i potrwa do 31 stycznia 2024 r. lub do wyczerpania miliardowego budżetu.

Czytaj więcej >>

10.10.2023 / wtorek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

15.10.2023 / niedziela

Ważne terminy

Wnoszenie opłaty recyklingowej za III kwartał 2023 r.

Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, musi wnieść na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa opłatę recyklingową.

Nie dotyczy bardzo lekkich toreb.

Podstawa prawna:  Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, Rozdział 6a (Dz.U.2023.1658 t.j.)

25.10.2023 / środa

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.10.2023 / wtorek

Ważne terminy

Kwartalne sprawozdanie za okres od 1 lipca do 30 września 2023 r. z działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości

Sprawozdanie składają podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Należy je przekazać burmistrzowi lub prezydentowi miasta w terminie do końca miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2023.1469 t.j.)

06.11.2023 / poniedziałek

Ważne terminy

II nabór wniosków w programie „Innowacje dla Środowiska”

Do 6 listopada 2023 r. można składać uproszczone wnioski w programie „Innowacje dla Środowiska”. Program ma na celu wsparcie realizacji nowych technologii i przedsięwzięć w ochronie środowiska. Przewidziany budżet naboru to 1 mld zł.

Czytaj więcej >> 

10.11.2023 / piątek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

15.11.2023 / środa

Ważne terminy

Nabór gmin do nowego składowisko odpadów promieniotwórczych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nabór gmin zainteresowanych udziałem w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych (NPSOP).

Władze gminy są proszone o przesłanie zgłoszenia do 15 listopada 2023 r.

Czytaj więcej >>

25.11.2023 / sobota

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

28.11.2023 / wtorek

Ważne terminy

Wirtualne spotkanie dla praktyków z ochrony środowiska

Zapraszamy na wirtualne spotkanie organizowane przez Portal Ochrony Środowiska dla specjalistów z branży ochrony środowiska. Omówimy ustawy i ich nowelizacje, które mają bezpośredni wpływ na działalność firm w Polsce. Pełny program jest dostępny pod podanym linkiem. Spotkanie odbędzie się w godzinach od 9:00 do 13:00. 

Czytaj więcej >>

10.12.2023 / niedziela

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.12.2023 / środa

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.12.2023 / poniedziałek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.12.2023 / niedziela

Ważne terminy

Koniec składania wniosków w programie Czyste powietrze

Do 31 grudnia 2023 r. trwa nabór dla samorządów zainteresowanych udziałem w programie „Czyste Powietrze”.

To szansa na przedłużenie dotychczasowej współpracy z gminami, które już korzystały z zachęt finansowych programu oraz dla tych, które chciałyby zgłosić się po raz pierwszy. 

Czytaj więcej >> 

01.01.2024 / poniedziałek

Zmiany w przepisach

Opłata za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

Czytaj więcej >>

10.01.2024 / środa

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.01.2024 / sobota

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.01.2024 / czwartek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.01.2024 / środa

Ważne terminy

Koniec składania wniosków do programu "Ciepłe mieszkanie"

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawy efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Nabór dla gmin w programie „Ciepłe Mieszkanie” rozpoczął się 29 września 2023 r. i potrwa do 31 stycznia 2024 r. lub do wyczerpania miliardowego budżetu.

Czytaj więcej >>

10.02.2024 / sobota

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.02.2024 / wtorek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.02.2024 / niedziela

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

28.02.2024 / środa

Ważne terminy

Złożenie sprawozdania do BDS (Bazy Danych Sprawozdań)

Raporty roczne są przekazywane raz w roku do dnia 28 lutego za rok poprzedni.

System służy do składania rocznych sprawozdań dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową, fluorowanych gazów cieplarnianych lub pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Zobacz webinar, w którym ekspert szczegółowo tłumaczy cały proces składania sprawozdania >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego sprawozdania z realizacji KPOŚK za rok poprzedni

Gminy mają obowiązek przedłożenia Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie corocznie, nie później niż do 28 lutego, sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.

Wypełnioną ankietę sprawozdawczą należy przekazać w wersji papierowej (lub w wersji elektronicznej, podpisanej podpisem elektronicznym) oraz w edytowalnej wersji elektronicznej (drogą mailową) do właściwego terytorialnie regionalnego zarządu gospodarki wodnej do 28 lutego bieżącego roku.

29.02.2024 / czwartek

Ważne terminy

Koniec składania wniosków o dofinansowanie na lepsze przetwarzanie odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór projektów do dofinansowania w działaniu 1.4 "Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym" programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Chodzi o projekty takie jak, instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 29 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Do naboru mogą zostać zgłoszone inwestycje o wartości kosztów kwalifikowanych powyżej 12 mln zł.

Czytaj więcej >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego raportu do KOBiZe

Do końca lutego należy złożyć raport za rok poprzedni raport o:

1) wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza,

2) wielkościach produkcji oraz charakterystycznych surowcach i paliwach towarzyszących emisjom,

3) środkach technicznych mających na celu zapobieganie lub ograniczanie emisji,

4) wielkościach emisji zredukowanej i emisji niewystępującej w wyniku realizowanych przedsięwzięć oraz terminach osiągnięcia tych redukcji,

5) planowanych terminach uruchomienia nowych przedsięwzięć oraz wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza z tych przedsięwzięć.

Kogo dotyczy?

Sprawozdanie składają:

  • podmioty korzystające ze środowiska, których działalność powoduje emisję;
  • osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami, ale korzystają ze środowiska w zakresie wymagającym uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza lub pozwolenia zintegrowanego.

Gdzie złożyć?

Raport wprowadzamy do Krajowej bazy przez stronę internetową Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami www.krajowabaza.kobize.pl za pośrednictwem elektronicznego konta, odrębnie dla każdego zakładu lub miejsca korzystania ze środowiska.

Czytaj więcej >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego raportu z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz Ministrowi Klimatu i Środowiska sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w poprzednim roku.

Czytaj więcej >>

10.03.2024 / niedziela

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

18.03.2024 / poniedziałek

Ważne terminy

Pierwsza z czterech tegorocznych aukcji na premię kogeneracyjną

Sesja aukcji nr ACHP/1/2024 dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się między 18 a 20 marca 2024 r. Potrwa trzy dni robocze. Jej otwarcie nastąpi 18 marca o godz. 8:15, a zamknięcie 20 marca o godz. 16:15. 

Czytaj więcej >>

20.03.2024 / środa

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.03.2024 / poniedziałek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

29.03.2024 / piątek

Zmiany w przepisach

Wydłużenie przyjmowania wniosków na wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami

Nowy termin przyjmowania wniosków w naborze przeprowadzanego w konkursie FENX.02.04-IW.01-002/23.

Konkurs odbywa się w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Priorytet: FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR, Działanie: FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom. 

Typ projektu: Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie. 

Nabór wniosków został przedłużony do 29 marca 2024 r.

31.03.2024 / niedziela

Ważne terminy

Złożenie raport dotyczący wielkości emisji CO2 za poprzedni rok

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami przypomina, że prowadzący instalację albo operator statku powietrznego jest zobowiązany do przedłożenia Krajowemu ośrodkowi, do 31 marca, zweryfikowanego rocznego raportu za 2023 r., czyli rocznego raportu na temat wielkości emisji wraz ze sprawozdaniem z weryfikacji. W tym samym terminie prowadzący instalację albo operator statku powietrznego przekazuje kopię raportu i kopię sprawozdania organowi właściwemu do wydania zezwolenia.

Czytaj więcej >>

Ważne terminy

Złożenie formularza sprawozdawczego - zużycie energii elektrycznej przez JSFP za okres 2023

Jednostki sektora finansów publicznych, które miały obowiązek ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w stosunku do zużycia w roku 2022, muszą złożyć formularz sprawozdawczy za 2023 rok.

POBIERZ WZÓR TUTAJ >>

Czytaj więcej >>

03.04.2024 / środa

Ważne terminy

Przedsiębiorstwa energetyczne mają obowiązek zawierania tzw. umów CSIRE

Wybrani przedsiębiorcy działający na rynku energii elektrycznej mają obowiązek zawierania umów umożliwiających wymianę informacji za pośrednictwem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii do 3 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej >>

10.04.2024 / środa

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.04.2024 / sobota

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.04.2024 / czwartek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

30.04.2024 / wtorek

Ważne terminy

Koniec składania wniosków o dodatek osłonowy w 2024 roku

Aby otrzymać wsparcie finansowe, należy złożyć wniosek w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania, w terminie do 30 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej >>

10.05.2024 / piątek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.05.2024 / poniedziałek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.05.2024 / sobota

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.06.2024 / poniedziałek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.06.2024 / czwartek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.06.2024 / wtorek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

30.06.2024 / niedziela

Zmiany w przepisach

Trzeba zaktualizować taryfy za gaz zatwierdzone przed 31 grudnia 2023 r.

Rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu funkcjonujące w 2023 roku polegające w szczególności na stosowaniu ceny maksymalnej gazu w wysokości 200,17 zł/MWh oraz stawek opłat za dystrybucję w wysokości zatwierdzonej w ostatniej taryfie stosowanej w 2022 roku zostały przedłużone na pierwsze półrocze 2024 roku.

Czytaj więcej >>

01.07.2024 / poniedziałek

Zmiany w przepisach

Ważna informacja dla zakładów wprowadzających ścieki do wód lub ziemi

W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.

Wnioski w tym zakresie należy złożyć, do organów właściwych w sprawach pozwoleń wodnoprawnych, którymi są właściwe organy Wód Polskich, w terminie do 1 lipca 2024 r.

Czytaj więcej >>

10.07.2024 / środa

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.07.2024 / sobota

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.07.2024 / czwartek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.07.2024 / środa

Złożenie półrocznego sprawozdania energii w małej instalacji i wytwórcy biogazu lub biometanu za I półrocze

Wytwórcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE w małej instalacji oraz w zakresie wytwarzania biogazu lub biometanu są zobligowani do sporządzania półrocznych sprawozdań. 

Sprawozdania należy składać do końca miesiąca po zakończeniu każdego półrocza, a więc do 31 lipca za pierwsze półrocze i do 31 stycznia za drugie półrocze.

Pod tym linkiem możesz pobrać wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz wzór sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.

Czytaj więcej >> Wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz biogazu lub biometanu

Zmiany w przepisach

Wydłużenie terminu składania sprawozdania do CBAM

Sprawozdania CBAM za IV kwartał 2023 roku pierwotnie należało złożyć do 31 stycznia 2024 r.
Jednak z powodu generowanych błędów, zgłaszający może poprawić sprawozdanie CBAM również po jego złożeniu. 
Złożone sprawozdania CBAM za 4 kwartał 2023 roku można modyfikować do 31 lipca 2024 r.
Czytaj więcej >>

Dowiedz się więcej o CBAM >>


 

10.08.2024 / sobota

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.08.2024 / wtorek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.08.2024 / niedziela

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.09.2024 / wtorek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.09.2024 / piątek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.09.2024 / środa

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.10.2024 / czwartek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.10.2024 / niedziela

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.10.2024 / piątek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.11.2024 / niedziela

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.11.2024 / środa

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.11.2024 / poniedziałek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.12.2024 / wtorek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.12.2024 / piątek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.12.2024 / środa

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.01.2025 / piątek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.01.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.01.2025 / sobota

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.01.2025 / piątek

Złożenie półrocznego sprawozdania energii w małej instalacji i wytwórcy biogazu lub biometanu za I półrocze

Wytwórcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE w małej instalacji oraz w zakresie wytwarzania biogazu lub biometanu są zobligowani do sporządzania półrocznych sprawozdań. 

Sprawozdania należy składać do końca miesiąca po zakończeniu każdego półrocza, a więc do 31 lipca za pierwsze półrocze i do 31 stycznia za drugie półrocze.

Pod tym linkiem możesz pobrać wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz wzór sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.

Czytaj więcej >> Wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz biogazu lub biometanu

10.02.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.02.2025 / czwartek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.02.2025 / wtorek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

28.02.2025 / piątek

Ważne terminy

Złożenie sprawozdania do BDS (Bazy Danych Sprawozdań)

Raporty roczne są przekazywane raz w roku do dnia 28 lutego za rok poprzedni.

System służy do składania rocznych sprawozdań dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową, fluorowanych gazów cieplarnianych lub pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Zobacz webinar, w którym ekspert szczegółowo tłumaczy cały proces składania sprawozdania >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego sprawozdania z realizacji KPOŚK za rok poprzedni

Gminy mają obowiązek przedłożenia Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie corocznie, nie później niż do 28 lutego, sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.

Wypełnioną ankietę sprawozdawczą należy przekazać w wersji papierowej (lub w wersji elektronicznej, podpisanej podpisem elektronicznym) oraz w edytowalnej wersji elektronicznej (drogą mailową) do właściwego terytorialnie regionalnego zarządu gospodarki wodnej do 28 lutego bieżącego roku.

Ważne terminy

Złożenie corocznego raportu do KOBiZe

Do końca lutego należy złożyć raport za rok poprzedni raport o:

1) wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza,

2) wielkościach produkcji oraz charakterystycznych surowcach i paliwach towarzyszących emisjom,

3) środkach technicznych mających na celu zapobieganie lub ograniczanie emisji,

4) wielkościach emisji zredukowanej i emisji niewystępującej w wyniku realizowanych przedsięwzięć oraz terminach osiągnięcia tych redukcji,

5) planowanych terminach uruchomienia nowych przedsięwzięć oraz wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza z tych przedsięwzięć.

Kogo dotyczy?

Sprawozdanie składają:

  • podmioty korzystające ze środowiska, których działalność powoduje emisję;
  • osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami, ale korzystają ze środowiska w zakresie wymagającym uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza lub pozwolenia zintegrowanego.

Gdzie złożyć?

Raport wprowadzamy do Krajowej bazy przez stronę internetową Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami www.krajowabaza.kobize.pl za pośrednictwem elektronicznego konta, odrębnie dla każdego zakładu lub miejsca korzystania ze środowiska.

Czytaj więcej >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego raportu z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz Ministrowi Klimatu i Środowiska sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w poprzednim roku.

Czytaj więcej >>

Ważne terminy

Złożenie corocznego raportu z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego

Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz Ministrowi Klimatu i Środowiska sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w poprzednim roku.

Czytaj więcej >>

10.03.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.03.2025 / czwartek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.03.2025 / wtorek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.04.2025 / czwartek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.04.2025 / niedziela

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.04.2025 / piątek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.05.2025 / sobota

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.05.2025 / wtorek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.05.2025 / niedziela

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.06.2025 / wtorek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.06.2025 / piątek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.06.2025 / środa

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.07.2025 / czwartek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.07.2025 / niedziela

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.07.2025 / piątek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

31.07.2025 / czwartek

Złożenie półrocznego sprawozdania energii w małej instalacji i wytwórcy biogazu lub biometanu za I półrocze

Wytwórcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE w małej instalacji oraz w zakresie wytwarzania biogazu lub biometanu są zobligowani do sporządzania półrocznych sprawozdań. 

Sprawozdania należy składać do końca miesiąca po zakończeniu każdego półrocza, a więc do 31 lipca za pierwsze półrocze i do 31 stycznia za drugie półrocze.

Pod tym linkiem możesz pobrać wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz wzór sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.

Czytaj więcej >> Wzór sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz biogazu lub biometanu

10.08.2025 / niedziela

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.08.2025 / środa

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.08.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.09.2025 / środa

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.09.2025 / sobota

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.09.2025 / czwartek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.10.2025 / piątek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.10.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.10.2025 / sobota

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.11.2025 / poniedziałek

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.11.2025 / czwartek

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.11.2025 / wtorek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

10.12.2025 / środa

Ważne terminy

Przekazywanie przez marszałka województwa wpływów z tytułu opłaty recyklingowej

Marszałek województwa musi prowadzić odrębny rachunek bankowy w celu gromadzenia i przekazywania wpływów z tytułu opłaty recyklingowej oraz dodatkowej opłaty recyklingowej.

Termin przekazania opłaty to 10 dni po upływie miesiąca, w którym wpłynęły.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U.2023.1658 t.j.)

20.12.2025 / sobota

Ważne terminy

Złożenie miesięcznego sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu

Sprawozdanie dotyczy firm, które wytwarzają paliwa ciekłe, handlują nimi z zagranicą lub przywożą je jako podmioty przywożące.

Sprawozdanie składa się co miesiąc, w ciągu 20 dni od dnia zakończenia miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, art. 43d

25.12.2025 / czwartek

Ważne terminy

Składanie informacji o opłacie emisyjnej oraz wpłacanie tej opłaty

Wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych podlega opłacie, zwanej „opłatą emisyjną”.

Obowiązek dotyczy podmiotów które dokonują wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw silnikowych:

  • benzyny silnikowe o kodach CN 27101245, CN 27101249
  • olejów napędowych o kodach CN 27101943, CN 27102011

Odpowiednie podmioty są zobowiązane składać informację o opłacie emisyjnej odpowiednio właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego albo naczelnikowi urzędu celno-skarbowego oraz obliczać i wpłacać opłatę emisyjną w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty.

Obowiązek zapłaty opłaty emisyjnej dotyczy:

  • producentów paliw silnikowych
  • importerów paliw silnikowych
  • podmiotów dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo innym podmiocie podlegającym na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych

Stawka opłaty emisyjnej dla benzyn silnikowych oraz olejów napędowych wynosi 80 zł za 1000 litrów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2022.2556 t.j.)

Czytaj więcej: Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

Kalendarium na Portalu Ochrony Środowiska pozwala pamiętać o kluczowych terminach, co ułatwia przedsiębiorcom wypełnianie obowiązków związanych z ochroną środowiska. Zawiera przypomnienia o ważnych datach - przy wielu z nich znajdziesz linki do artykułów, które wyjaśniają procedury. Jest to nieocenione narzędzie, które wspiera przestrzeganie przepisów i optymalizację procesów związanych z ochroną środowiska.