TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Procedury administracyjne - Wycinka drzew i krzewów

Tematyka

Czy można umorzyć karę za nielegalną wycinkę drzew?

Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?

Porada ekspertaWycinka drzew i krzewów
27.06.2023

Usunięcie drzewa w związku z budową instalacji fotowoltaicznej

Każde wycięcie drzewa musi odbyć się zgodnie z przepisami. Czasami wystarczy tylko zgłoszenie ale w niektórych przypadkach potrzebne jest zezwolenie. Podpowiadamy czy planowana inwestycja polegająca na zbudowaniu instalacji fotowoltaiczna może być potraktowana jako przyczyna do usunięcia drzew z powodu zacieniania słońca i czy zobowiązanie do nasadzeń zastępczych jest argumentem do wydania pozwolenia na usunięcie drzew.

Porada ekspertaWycinka drzew i krzewów
08.08.2022

Samowolna wycinka drzew i krzewów na prywatnej działce

Pytanie: Mam działkę rolną, na której wyrosły samosiejki – głównie sosna i brzoza. Ponadto mam domek letniskowy na działce leśnej, na której też wyrosły drzewa. Planuję wyciąć część z nich, bo jest ich po prostu za dużo. Czy muszę uzyskać zgodę organu administracji publicznej, aby wyciąć drzewa na tych działkach?
Pytania i odpowiedziWycinka drzew i krzewów
15.06.2022

Gniazda ptaków na drzewach – czy trzeba wstrzymać wycinkę

Jeżeli podczas prac poprzedzających lub związanych z wycinką drzew okaże się, że na drzewach znajdują się gniazda ptaków, nie wolno kontynuować prac. Dlaczego? Jakie działania podjąć?

Porada ekspertaWycinka drzew i krzewów

Sześć wskazówek do wniosku o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew

Planujesz wyciąć drzewo na działce? Nie wiesz jak to zrobić by nie naruszyć przepisów? Nie chcesz czekać w nieskończoność na zgodę organu? Podpowiemy Ci co zrobić!

ArtykułWycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów przez przedsiębiorców jest ściśle regulowana przez prawo. Kluczowym dokumentem jest Ustawa o Ochronie Przyrody, a szczegółowe zasady są określone w rozporządzeniach Ministra Środowiska. Ustawa o Ochronie Przyrody zawiera zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Wyjaśnia, kiedy i w jaki sposób można to robić, przy czym konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Obowiązki przedsiębiorców w tej dziedzinie są różne w zależności od konkretnego przypadku. Ogólnie rzecz biorąc, obejmują one nie tylko uzyskanie odpowiednich zezwoleń, ale także zasadnicze działania związane z ochroną przyrody, takie jak dbanie o to, by nie zniszczyć gniazd ptaków podczas wycinki drzew. Nieprzestrzeganie prawa dotyczącego wycinki drzew może skutkować surowymi konsekwencjami — grzywny mogą wynieść do kilkuset tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach przestępstwa mogą skutkować odpowiedzialnością kryminalną. Jednym z najważniejszych narzędzi, które pomagają przedsiębiorcom spełnić ich obowiązki, jest elektroniczny system wnioskowania o zezwolenie na wycinkę drzew.