TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Kontrole i kary - Procedura kontroli

Tematyka

Wewnętrzna kontrola jakości wody w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Pytanie: Czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
Pytania i odpowiedziOchrona wody

Webinar: Gospodarka odpadami w firmie - w kontekście kontroli i potencjalnych kar w 2024

W trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.

Porada videoGospodarka odpadami

Przekroczenie emisji w corocznych pomiarach

Pytanie: Pytanie dotyczy sprawozdania emisji zanieczyszczeń pyłowych. Co roku, na podstawie decyzji, wykonujemy pomiary emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z emitorów na terenie zakładu. W zeszłym roku nie mieliśmy żadnych przekroczeń, ale audytor dodał niepewność do wyniku, co spowodowało, że wynik był bliski wartości granicznej, ale nieprzekroczony. W tym roku zbliża się kontrola i istnieje obawa, że audytor ponownie doda niepewność, co może spowodować przekroczenie wartości. Czy w takiej sytuacji wynik kontroli może oznaczać, że wartości zostaną przekroczone? Co zrobić, aby uniknąć stwierdzenia niezgodności?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
29.12.2023

Sankcje za brak odpowiedniego utrzymania wylotów ścieków przemysłowych

Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? W przypadku nieprzestrzegania przepisów mogą być nałożone sankcje, które mogą obejmować kary finansowe lub wymóg przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych

Porada ekspertaEmisja ścieków

Pożary na składowiskach odpadów to wciąż aktualny problem

Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
26.07.2023

Kto może skontrolować czy prawidłowo gospodarujesz ściekami

Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Gmina nie reaguje na przyczynę odoru ze ścieków - jak interweniować

Pytanie: Podmiot otrzymał pozwolenie wodnoprawne (nie jest to pozwolenie zintegrowane) na odprowadzanie ścieków przemysłowych z produkcji warzyw do rowu ziemnego, którego nie jest właścicielem ,w ilości odprowadzanych wód Qśr.d.= 3m3/d. Przed odprowadzeniem do rowu wody mają być podczyszczane w osadniku. Zdefiniowane zostały dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń dla BZT_5, ChZT_CR, zawiesiny ogólne, azot ogólny, fosfor ogólny. Podmiot nie wywiązuje się z wymagań pozwolenia. Ścieki są kolorowe, mętne, zawierają odpady (resztki warzyw). Smród jest nie do zniesienia. W Polsce za prowadzenie działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków odpowiada samorząd. W jakim zakresie i na jakiej podstawie gmina może zając się rozwiązaniem tego problemu? Niestety w tym przypadku gmina "nieoficjalnie wspiera" podmiot który nas truje.
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
03.08.2022

Gospodarka wodno-ściekowa – co podlega kontroli w tym zakresie 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
Kontrole w celu sprawdzenia przestrzegania przepisów o ochronie środowiska przeprowadzane są przez wyznaczone organy, takie jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Przygotowanie do kontroli obejmuje zgłoszenie inspekcji do przedsiębiorcy oraz poinformowanie o terminie (np. 7 dni wcześniej) i zakresie planowanej kontroli. Procedura może obejmować badanie wpisów do rejestru emisji, zbadanie stanu urządzeń filtrujących czy ocenę sposobu składowania odpadów. W trakcie kontroli inspektor może żądać udostępnienia dokumentacji środowiskowej, danych o ilości wytworzonych, przetworzonych i zutylizowanych odpadów, a także projektów i umów związanych z działalnością. Po zakończeniu kontroli inspektor sporządza protokół, w którym opisuje swoje ustalenia. Jeśli zostaną stwierdzone naruszenia, przedsiębiorca otrzymuje nakaz ich usunięcia oraz termin realizacji, a w niektórych przypadkach może zostać nałożona kara. Pokwitowanie i akceptacja protokołu nie oznaczają jeszcze zakończenia procesu kontroli, gdyż przedsiębiorca może się odwołać od stwierdzeń inspektora w drodze postępowania administracyjnego.