TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

KE uruchamia dwa nabory wniosków w ramach Funduszu Innowacyjnego

W dniu 23 listopada 2023 r. Komisja Europejska w ramach Funduszu Innowacyjnego uruchomi dwa nabory wniosków o łącznej puli wsparcia około 4,8 mld euro. Na co można ubiegać się o dofinansowanie?

Pierwszy nabór wniosków będzie dotyczyć projektów:

  • małej skali (projekty o nakładach inwestycyjnych od 2 500 000 do 20 000 000 euro),

  • średniej skali (projekty o nakładach inwestycyjnych od 20 000 000 do 100 000 000 euro),

  • dużej skali (projekty o nakładach inwestycyjnych od 100 000 000 euro)

z takich obszarów jak: dekarbonizacja, produkcja czystych technologii, przemysł morski i energochłonny. 

Kryteria wyboru wniosków

Zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie do początku kwietnia 2024 roku bezpośrednio do Komisji Europejskiej poprzez unijny, elektroniczny system składania wniosków. Do konkursu mogą być zgłaszane projekty realizowane przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, jak również Islandii i Norwegii. W obecnej edycji projekty będą oceniane jednoetapowo. 

Głównymi kryteriami służącymi dokonaniu wyboru wniosków będą: potencjał w zakresie możliwości uniknięcia emisji gazów cieplarnianych, stopień innowacyjności, dojrzałość projektu pod względem finansowym i technicznym, możliwość szerokiego zastosowania technologii i efektywność kosztowa.

Kolejny nabór dotyczy wodoru

Drugi nabór dotyczyć będzie aukcji wodorowych. Aukcja w ramach Funduszu Innowacyjnego będzie pierwszą tego typu aukcją w Europie, podczas której przyznane zostanie około 800 milionów euro producentom wodoru odnawialnego w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Zainteresowane podmioty będą mogły składać oferty do 8 lutego 2024 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska