Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Mamy decyzję o pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, w której jest określony m. in. czas pracy instalacji oraz poszczególnych źródeł. Czy rzeczywisty czas pracy instalacji i poszczególnych źródeł musi mieścić się w granicach określonych w decyzji?
Ze względu na ochronę czystości powietrza i bezpieczeństwo energetyczne rodzimego rynku paliw upowszechnienie pojazdów elektrycznych jest bardzo korzystne. Projekt ustawy o elektromobilności ma nadać ramy prawne temu przedsięwzięciu.
Obecnie Krajowa baza weryfikuje dane za 2016 rok zawarte w raporcie. W sytuacji błędnie sporządzonego raportu dostajemy e-maila z prośbą o korektę. KOBiZE sprawdza zarówno poprawność klasyfikowania instalacji, jak i parametrów technicznych. Ważna jest ich adekwatność ze stanem faktycznym, ponieważ dane podawane do Krajowej bazy są później wykorzystywane do sporządzania raportów krajowych i międzynarodowych (w tym do sporządzenia raportu dla ministra środowiska, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji; tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 286).
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (art. 3 pkt 6) instalacja to m.in. stacjonarne urządzenie techniczne, którym właśnie jest zbiornik do magazynowania i przeładunku oleju napędowego. Natomiast eksploatacja instalacji to użytkowanie instalacji lub urządzenia oraz utrzymywanie ich w sprawności. Zatem użytkując zbiornik mamy do czynienia z eksploatacją instalacji.
Jeżeli w Twoim przedsiębiorstwie masz zorganizowane stanowiska spawalnicze, musisz zadbać o odpowiednie uregulowania formalnoprawne takiej działalność. W przeciwnym razie grozi Ci wstrzymanie pracy zakładu oraz odpowiedzialność karna i finansowa.
Lotne związki organiczne (LZO) to uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych, produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków. Stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska. Przedsiębiorcy są poddani wielu rygorom służącym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń LZO do powietrza. Warto więc sprawdzić, jak to skutecznie robić.
Źródła emisji substancji odorowych występują praktycznie we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej, a nawet mogą być związane z powszechnym lub zwykłym korzystaniem ze środowiska. Odory mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, zdrowie, a nawet życie człowieka. Dlatego też zarówno przepisy prawne, jak i zasady dobrej praktyki wprowadzają liczne ograniczenia w tym zakresie. Jakie? Wyjaśniamy w tekście.
Stanowiska pomiarowe są montowane, by sprawdzić czy dana instalacja nie przekracza dopuszczalnej emisji pyłów i gazów zawartych np. w pozwoleniu zintegrowanych czy sektorowym. Sprawdź, jak dokonać montażu króćców pomiarowych w prawidłowy sposób, by monitoring emisji był dokonywany właściwie.
Niektóre procesy wiążą się z emisją gazów będących naturalnymi składnikami powietrza takimi jak np. tlen, argon czy wodór. Są to gazy techniczne będące składnikami mieszanek osłonowych do spawania, a także wykorzystywane w procesach cięcia gazowego. Mają powszechne zastosowanie w metalurgii i w obróbce metali. Te procesy są stosowane także w warsztatach przyzakładowych do prac naprawczych.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!