TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czy palnik propan-butan wymaga pozwolenia na emisję?

Pytanie: Chcielibyśmy zapytać o konieczność uzyskania aktualizacji pozwolenia na emisję gazów i pyłów do atmosfery. Nasza firma posiada obecne pozwolenie dla hali magazynowo-montażowej, które uwzględnia procesy montażu z wykorzystaniem wybranych substancji chemicznych. W związku z nowym projektem planowanym do realizacji w tej hali, pojawiła się konieczność stosowania palnika propan-butanowego do ogrzewania jednego z elementów konstrukcyjnych. Czy wprowadzenie tej zmiany procesu produkcji wymaga aktualizacji istniejącego pozwolenia?
Odpowiedź: Podmiot prowadzący instalację jest zobowiązany do posiadania aktualnego pozwolenia emisyjnego, które obejmuje wszystkie źródła emisji oraz miejsca wprowadzania zanieczyszczeń do atmosfery. W przypadku zmian w tych obszarach, konieczna jest aktualizacja pozwolenia. W niektórych sytuacjach, zgodnie z przepisami, pozwolenie nie jest wymagane.

Pozwolenie na emisję i zgłoszenie

Obowiązek uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza, reguluje art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej p.o.ś).Zgodnie z nim eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. 

Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, instalacja, która emituje substancje do powietrza bez konieczności posiadania pozwolenia, ale może negatywnie wpływać na środowisko, musi zostać zgłoszona właściwemu organowi ochrony środowiska.

Kiedy pozwolenie i zgłoszenie nie jest konieczne

Są przypadki, gdzie ani pozwolenie, ani zgłoszenie instalacji nie są wymagane. Aby ustalić, czy obowiązuje pozwolenie, zgłoszenie, czy żadne z nich, należy dokładnie przeanalizować następujące przepisy wykonawcze:

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (r.i.e.z.),
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (r.g.p.p.i.p.).

Jedno z rozporządzeń wskazuje, że wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza nie wymaga pozwolenia dla instalacji określonych w załączniku do rozporządzenia (§ 1 ust. 1 r.g.p.p.i.p.). W załączniku wymienia się w pkt 1.3 instalacje energetyczne opalane między innymi gazem ziemnym. Czyli ze względu na palnik gazowy, jeżeli będzie to instalacja energetyczna pozwolenie nie jest wymagane.

Z kolei dla instalacji innych niż energetyczne (pkt 2), pozwolenie nie jest potrzebne dla tych o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW, opalanych węglem kamiennym, koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi, czy paliwem gazowym, pod warunkiem, że:

  1. emisje gazów lub pyłów są wyłącznie efektem spalania tych paliw, lub
  2. emisje gazów lub pyłów wynikające z innych procesów niż spalanie paliw nie przekraczają 10% dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu lub 10% wartości odniesienia, obliczone średnio na 1 godzinę.

W związku z tym, palnik propan-butanowy może zostać zakwalifikowany jako instalacja inna niż energetyczna o odpowiednich parametrach, dla której nie jest wymagane pozwolenie na spalanie gazu.

Pozostaje kwestia, czy konieczne jest zgłoszenie palnika do właściwego organu. Zgodnie z § 2 ust. 4 r.i.e.z., obowiązek zgłoszenia dotyczy instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, określonych w rozporządzeniu wydanym na mocy art. 220 ust. 2 p.o.ś., z pewnymi wyjątkami. Wyjątki te obejmują instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej poniżej 1,0 MW oraz instalacje inne niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej poniżej 0,50 MW. Jeśli palnik propan-butanowy spełnia kryterium dotyczące tej drugiej kategorii, nie jest wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie.

Ważne

W takim wypadku zmiana pozwolenia na emisje nie będzie konieczna. 

AUTOR Tomasz Kaler
Tomasz Kaler
specjalista ds. ochrony środowiska Absolwent prawa specjalizujący się w prawie ochrony środowiska, zamówień publicznych oraz obsługi prawnej projektów unijnych; specjalista do spraw zamówień publicznych w Zakładzie Unieszkodliwiana Odpadów Promieniotwórczych; autor publikacji i szkoleń z dziedziny prawa środowiskowego