TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jakie wymagania dotyczące pomiaru oraz rejestracji wodoru odnawialnego?

W dniu 29 lutego 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 lutego 2024 r. w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe. 

Wprowadzane przepisy stanowią część pakietu legislacyjnego Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, która ma implementować do polskiego prawa wymogi unijnej dyrektywy RED II w zakresie mechanizmów wsparcia produkcji wodoru odnawialnego. 

Co określa rozporządzenie?

Rozporządzenie określa wymagania dotyczące pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wodoru odnawialnego transportowanego inaczej niż przez sieci gazowe. Ponadto doprecyzowano także miejsce dokonywania pomiarów ilości, a także sposób jej przeliczania na ilość energii wyrażoną w megawatogodzinach.

Wzór przeliczenia ilości wodoru

Rozporządzenie zawiera także wzór przeliczenia ilości wodoru odnawialnego na ilość energii wyrażoną w megawatogodzinach: Eoze = MH2 × 39,4: 1000, gdzie Eoze oznacza ilość energii wytworzonej z wodoru odnawialnego wyrażoną w MWh, MH2 ilość masy wodoru odnawialnego wytworzonego z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych wyrażoną w kilogramach, a 39,4 to współczynnik ciepła spalania wodoru odnawialnego wyrażonego w kWh/kg.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: dziennikustaw.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska