TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Odbiorcy końcowi energii z OZE zapłacą mniej

Rozporządzenie w sprawie poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2023 rok zostało opublikowane. Zakłada zmiany w wielkości udziału dla tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów. Co za tym idzie?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2023 r. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw 27 lipca 2022 r. i wejdzie w życie po upływie 14 dni od publikacji.

Rentowność i mniejszy koszt

Wielkość udziału dla tzw. zielonych certyfikatów, w porównaniu do roku 2022, została obniżona z 18,5% do 12%, natomiast dla tzw. błękitnych certyfikatów została utrzymana na poziomie 0,5%.

Wskazany poziom obowiązku ma utrzymać rentowność instalacji i bezpieczeństwo partycypujących w nim wytwórców. Jednocześnie ma to sprawić, że odbiorcy końcowi będą mniej obciążeni kosztami wynikającymi z funkcjonowania systemu świadectw pochodzenia.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska