TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rada UE przedłuża obowiązywanie nadzwyczajnych środków

Dnia 19 grudnia 2023 r. ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne dotyczące dłuższego obowiązywania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń, które Rada UE przyjęła na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii, zwiększenie pewności dostaw gazu oraz zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.

Rada przyjęła te rozporządzenia w zeszłym roku z uwagi na napaść Rosji na Ukrainę, aby wzmocnić solidarność między państwami członkowskimi, przyspieszyć wdrażanie rozwiązań energoodnawialnych i chronić obywateli UE przed nadmiernie wysokimi cenami energii.

Ograniczenie podwyżek cen energii

Rozporządzenie (UE) 2022/2576 ma za pomocą tymczasowych środków nadzwyczajnych ograniczać wzrost cen energii i zwiększać pewność dostaw gazu. Ministrowie postanowili skreślić art. 10 o obowiązkowym udziale w agregacji zapotrzebowania.

Rozporządzenie miało pierwotnie obowiązywać przez rok od 30 grudnia 2022 r. Unijni ministrowie energii zgodzili się przedłużyć jego obowiązywanie o kolejny rok, czyli do 31 grudnia 2024 r.

Mniejsza zależność od Rosji

Rozporządzenie (UE) 2022/2577 ma stanowić odpowiedź na kryzys energetyczny, zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych oraz promować cele klimatyczne UE. Dlatego przyspiesza proces wydawania zezwoleń i realizację projektów energoodnawialnych. Rozporządzenie miało pierwotnie obowiązywać przez 18 miesięcy od 30 grudnia 2022 r.

Ministrowie zgodzili się przedłużyć obowiązywanie niektórych znowelizowanych przepisów rozporządzenia do 30 czerwca 2025 r. 

Ochrona przed skokami cen gazu

Rozporządzenie (UE) 2022/2578 ustanawia tymczasowe przepisy, które mają zapobiegać nadmiernym skokom cen gazu w UE, gdy ich wzrost nie znajduje pokrycia w zmianach cen na rynku światowym. Ministrowie zgodzili się przedłużyć obowiązywanie rozporządzenia, tak jak proponowała Komisja. Utrzymali też jego treść.

Rozporządzenie miało pierwotnie obowiązywać przez rok od 1 lutego 2023 r., ale ministrowie przedłużyli jego ważność o rok – do 31 stycznia 2025 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: consilium.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska