TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rozliczenia gazu w czasie, gdy może go brakować

W dniu 5 października 2022 r. wpłynął projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu prowadzenia rozliczeń oraz bilansowania systemu przesyłowego gazowego w okresie uruchomienia zapasów obowiązkowych gazu ziemnego oraz w okresie wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego. Jakie są jego założenia?

Rozporządzenie określa mechanizm ustalania przez operatora systemu przesyłowego gazowego lub operatora systemów połączonych gazowych ilości gazu ziemnego, które zostały odebrane od podmiotów zobowiązanych do utrzymywania zapasów obowiązkowych, w każdej dobie gazowej, w której doszło do ich uruchomienia. Mechanizm ten został zróżnicowany w zależności od tego, czy zapasy obowiązkowe gazu ziemnego są utrzymywane na terytorium Polski czy poza jej granicami.

Rozliczanie gazu odebranego i dostarczonego

Ilości gazu ziemnego odebrane przez operatora systemu przesyłowego gazowego od przedsiębiorstw energetycznych lub podmiotów zobowiązanych do utrzymywania zapasów obowiązkowych będą rozliczane dobowo po cenie średniej rozliczenia bilansowania ustalanej dla obszaru bilansowania gazu wysokometanowego E lub gazu zaazotowanego Lw.

Ilości gazu ziemnego dostarczone podmiotom zlecającym usługę przesyłania w ramach uruchomionych zapasów obowiązkowych obliczane zgodnie ze wzorem określonym w projekcie będą uwzględniane w ramach prowadzenia przez operatora systemu przesyłowego gazowego rozliczeń z tytułu niezbilansowania ilości paliw gazowych dostarczonych i pobranych z systemu gazowego w sytuacji wystąpienia sytuacji kryzysowej związanej z zakłóceniem ciągłości dostaw gazu ziemnego. Przy czym dotyczy to podmiotu zlecającego usługę przesyłania, którego wartość niezbilansowania jest mniejsza od zera w danej dobie gazowej. Wartość niezbilansowania ustalana jest zgodnie z IRiESP.

Średnia cena rozliczenia

Cena średnia rozliczenia bilansowania, dla obszaru bilansowania gazu wysokometanowego E lub gazu zaazotowanego Lw, będzie ustalana jako cena stanowiąca średnią ważoną wolumenem ze wszystkich transakcji giełdowych zawartych w danej dobie gazowej na giełdzie towarowej lub na rynku organizowanym przez podmiot prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rynek regulowany, w ramach rynku, na którym obrót gazem ziemnym prowadzony jest w dniu jego dostawy. Na skutek wdrożenia tej regulacji cena średnia rozliczenia bilansowania będzie ustalana w oparciu o niezależny i obiektywny miernik.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.  Szczegóły projektu można znaleźć tu.

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska