TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Sektor MŚP bez wsparcia jako niektórzy odbiorcy gazu

Dnia 15 grudnia 2022 r. Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochronie niektórych odbiorców gazu w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Nie znalazły się w niej m.in. rozwiązania dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

Na czwartkowym posiedzeniu Senat uchwalił do ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych 50 poprawek. 

Brak wsparcia dla małych i średnich firm

Senat zaproponował w nich wiele zmian porządkujących i doprecyzowujących, które mają na celu m.in. umożliwienie prawidłowego ustalania wysokości gazowego odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny przez przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny, a także sprawne prowadzenie rozliczeń za świadczenie usługi dystrybucji paliw gazowych po zamrożonych stawkach. Posłowie pozytywnie ocenili większość z nich. 

Negatywnie zaopiniowali niektóre zmiany, w tym rozwiązania, które dotyczyły wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, np. piekarni. Senat chciał wprowadzić poprawkę rozszerzającą zakres podmiotowy „beneficjentów" ustawy, w wyniku której sektor MŚP zostałby objęty rozwiązaniami przewidzianymi w ustawie.

Ceny paliwa zostaną te same

Podczas czwartkowego głosowania posłowie opowiedzieli się m.in. za poprawką Senatu, zgodnie z którą ceny paliw gazowych w 2023 roku stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z roku bieżącego. Posłowie odrzucili natomiast poprawkę Senatu likwidującą kryterium dochodowe dotyczące refundacji podatku VAT odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwie domowym.

Posłowie opowiedzieli się też za poprawką mówiącą, że refundacja podatku VAT będzie wyłączona spod egzekucji, oraz za wprowadzeniem zwolnienia podatkowego wobec refundacji kwoty odpowiadającej podatkowi VAT.

Wsparcie dla wodoru

Sejm zaaprobował też zmiany do ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych dotyczące wprowadzenia pojęć: wodoru niskoemisyjnego, wodoru elektrolitycznego oraz wodoru odnawialnego w związku z realizowaną polityką wsparcia wytwarzania i wprowadzania na rynek wodoru takiego pochodzenia.

Źródło:

Źródło: sejm.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska