TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można składać już od 1 grudnia

Dnia 12 października 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Przypominamy, jak się ubiegać o dodatek.

Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wprowadza dodatek elektryczny skierowany do gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną.

Ile wyniesie dodatek?

Warunkiem koniecznym do uzyskania tego dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego:

  • 1000 zł w przypadku zużycia energii elektrycznej w 2022 roku na poziomie do 5000 kWh;

  • 1500 zł w przypadku zużycia energii elektrycznej w 2022 roku na poziomie przekraczającym 5000 kWh.

Gdzie i kiedy?

Dodatek elektryczny przyznawany jest jednorazowo. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa domowego, dodatek przyznawany jest temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.  

O dodatek elektryczny można ubiegać się w gminie właściwej według miejsca zamieszkania, składając prawidłowo wypełniony wniosek. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r., a gmina wypłaca środki w terminie do 31 marca 2023 r.  

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

Źródło:

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska