TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Zgody i pozwolenia potrzebne, aby użytkować instalację fotowoltaiczną

Żeby legalnie uruchomić i użytkować instalację fotowoltaiczną, trzeba uzyskać m.in. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Co jeszcze i od czego będą zależały poszczególne wymogi formalne?

Instalacja paneli fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 1 ha wymaga:

  • decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś),
  • decyzji o warunkach zabudowy,
  • pozwolenia na budowę,
  • warunków przyłączenia.

Uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaga również instalacja paneli fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 0,5 h, jeżeli ma być zlokalizowana na terenach cennych przyrodniczo, o czym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z którym do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się zabudowę przemysłową, w tym zabudowę systemami fotowoltaicznymi, lub magazynową, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż:

  • 0,5 ha na obszarach objętych następującymi formami ochrony przyrody: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe lub w otulinach następujących form ochrony przyrody: parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych;
  • 1 ha na obszarach innych niż wymienione powyżej.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • czego wymaga instalacja paneli o powierzchni powyżej 1 ha,
  • czy musisz zgłosić przyłączenie instalacji do sieci.


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Należy sprawdzić, czy nieruchomość, na której planowana jest lokalizacja instalacji fotowoltaicznej, została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp) i jeśli tak, to czy miejscowy plan dopuszcza lokalizację tego typu inwestycji. Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza takiego typu inwestycji lub dopuszcza lokalizację inwestycji o mocy mniejszej, niż planuje inwestor, można próbować podjąć próbę zmiany planu i zawnioskować w tej sprawie do właściwego urzędu gminy lub wystąpić o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Ustawa o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii wniosła jedno bardzo ważne udogodnienie umożliwiające lokalizację instalacji fotowoltaicznych.

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia m.in. następujących warunków:

  • co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
  • teren ma dostęp do drogi publicznej.
Uwaga

Zgodnie z ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ww. przepisów nie stosuje się do odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z art. 4 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw w ustawie z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzono zmianę, która mówi, że plan miejscowy przewidujący możliwość lokalizacji budynków umożliwia również lokalizację mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii również w przypadku innego przeznaczenia terenu niż produkcyjne, chyba że ustalenia planu miejscowego zakazują lokalizacji takich instalacji.

Zmiana ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku wprowadziła udogodnienie polegające na braku konieczności przygotowania projektu budowlanego dla instalacji o mocy do 6,5 kW, dzięki zmianie wprowadzonej w ustawie z 7 lipca 1994 r. − Prawo budowlane.

Mikroinstalacje fotowlotaiczne o mocy nie większej niż 50 kW nie wymagają decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę, zgodności z mpzp ani decyzji o ustaleniu warunków zabudowy.

  Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej

Chęć przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej należy zgłosić do zakładu energetycznego. Ten nie może odmówić przyłączenia mikroinstalacji do sieci, gdyż obowiązek taki nakłada na niego ustawa o odnawialnych źródłach energii. Trzeba jednak dokonać zgłoszenia i spełnić określone warunki. Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej zawiera:

  • dane osobowe zgłaszającego;
  • dane obiektu przyłączonego do sieci, w którym wykonano mikroinstalację;
  • dane przyłączonej mikroinstalacji:

-rodzaj odnawialnego źródła energii wykorzystywanego w mikroinstalacji,

− liczbę i moc poszczególnych urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej,

− moc zainstalowaną,

− przewidywaną ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej (kWh/rok),

− poziom napięcia przyłączenia (kV);

  • dane wykorzystywanych jednostek wytwórczych: typ falownika, producent falownika, moc zainstalowana po stronie AC (kW), sposób przyłączenia (1- 2- lub 3-fazowo);
  • planowaną datę przyłączenia mikroinstalacji (nie może być ona wcześniejsza niż 30 dni od daty złożenia zgłoszenia).

Zakład energetyczny, który przyjął zgłoszenie, instaluje urządzenia pomiarowo-rozliczeniowe energii elektrycznej wprowadzanej do sieci. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z zakładem energetycznym podpisuje się umowę kompleksową – podpisanie tego typu umowy dotyczy wyłącznie prosumentów, o czym mowa w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Podstawa prawna

Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1524).

AUTOR Natalia Springer
Natalia Springer
specjalista ds. ochrony środowiska. Absolwentka ochrony środowiska, wieloletni pracownik zajmujący się ochroną środowiska w firmie doradczej; pracownik Urzędu Miasta w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska; posiada bogate doświadczenie w opracowywaniu dokumentów środowiskowych