Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (art. 3 pkt 6) instalacja to m.in. stacjonarne urządzenie techniczne, którym właśnie jest zbiornik do magazynowania i przeładunku oleju napędowego. Natomiast eksploatacja instalacji to użytkowanie instalacji lub urządzenia oraz utrzymywanie ich w sprawności. Zatem użytkując zbiornik mamy do czynienia z eksploatacją instalacji.
Przypadki, w których pozwolenie nie jest wymagane, określa rozporządzenie ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. z 2010 r. nr 130, poz. 881). Zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia, instalacje do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych są wymienione w punkcie 16 i nie wymagają w związku z tym pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
Natomiast w przypadku gdy instalacja została wymieniona jako niewymagająca pozwolenia należy rozważyć, czy spełnia wymaganie zgłoszenia. Przypadki, w których eksploatacja instalacji nie wymaga zgłoszenia zostały wymienione w rozporządzeniu ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz.U. z 2010 r. nr 130, poz. 880). Paragraf 2 pkt 4 rozporządzenia określa rodzaje instalacji, wartości progowe oraz warunki, dla których zgłoszenie instalacji nie jest wymagane.
W przypadku instalacji do przesyłu, przeładunku lub magazynowania paliw płynnych można rozważyć punkt 11 rozporządzenia. Zgodnie z wymienionych punktem zgłoszenie nie będzie wymagane w przypadku gdy instalacja stanowi instalację inną niż wymieniona w punktach 1–10, nie stosuje się w jej przypadku przepisów w sprawie standardów emisyjnych oraz spełniony jest jeden z poniższych warunków:
1) gazy lub pyły są wprowadzane w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych lub za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej,
2) żadna z substancji wprowadzanych z instalacji do powietrza nie jest objęta poziomami dopuszczalnymi lub wartościami odniesienia w powietrzu.
Zbiornik magazynowy służy do przechowywania paliw płynnych, które są źródłem emisji węglowodorów alifatycznych i aromatycznych. Substancje te są objęte poziomami dopuszczalnymi, w związku z czym warunek drugi nie zostanie spełniony.
Odnośnie warunku pierwszego, zbiornik magazynowy musi być wyposażony w układ odpowietrzania. Układ odpowietrzania zbiornika stanowi środek techniczny służący do odprowadzania par produktów naftowych powstających głównie podczas napełniania zbiornika. Powstająca w ten sposób emisja jest emisją zorganizowaną. A zatem nie zostanie spełniony warunek pierwszy. Natomiast emisje powstające przy operacjach dystrybucji paliwa należą do emisji niezorganizowanych.
W związku z powyższym, eksploatację instalacji do magazynowania paliw płynnych należy zgłosić do właściwego organu ochrony środowiska.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Oferta specjalna
NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!