TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jednostkowe stawki opłat za usługi wodne będą inaczej liczone

W tym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Co się zmieni?

Art. 274 pkt 1 ustawy – Prawo wodne powiązał wysokość opłaty jednostkowej za usługi wodne za pobór wód podziemnych oraz wód powierzchniowych odpowiednio z dostępnymi zasobami wód podziemnych oraz średnim niskim przepływem z wielolecia (SNQ). Zastosowanie tych kryteriów zostało jednak odroczone w czasie - najpierw do końca 2019 roku, a następnie do końca 2023 roku.

Obecnie w Sejmie jest procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (PGiG), który przewiduje zmiany mające na celu wyeliminowanie trudności praktycznych w ustaleniu SNQ dla poszczególnych wód oraz dostępnych zasobów wód podziemnych.

Po co nowe rozporządzenie opłatowe?

W związku z tym zaleca się wydanie nowego rozporządzenia opłatowego, co wynika z planowanego wejścia w życie ustawy PGiG, w zakresie dotyczącym zmiany art. 270 ust. 6, art. 271 ust. 2 i 3 oraz art. 274 ust. 1 ustawy – Prawo wodne. 

Kancelaria Rady Ministrów dodała, że celem wprowadzenia nowego rozporządzenia opłatowego jest odstąpienie od powiązania wysokości opłat za usługi wodne za pobór wód podziemnych oraz wód powierzchniowych odpowiednio od dostępnych zasobów wód podziemnych oraz średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ). Ma to uprościć system opłat za usługi wodne oraz wyeliminować powstawanie wątpliwości interpretacyjnych.

Powiązanie z ustawą o rewitalizacji Odry

Wydanie nowego rozporządzenia opłatowego jest także podyktowane procedowanym obecnie projektem ustawy o rewitalizacji Odry. Wprowadza ona zmiany, które odnoszą się do pomp ciepła i akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej (tzw. ATES). 

Rozwiązania te powinny obniżyć opłaty za usługi wodne dla instalacji wykorzystujących wody gruntowe do produkcji ciepła użytkowego z jednoczesnym poszanowaniem zasady zwrotu kosztów za usługi wodne (wynikającej z przepisów unijnych). Ponadto ustawa wprowadza zmiany dotyczące zakładów górniczych. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2023 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/premier

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska