Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto

Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w wyznaczaniu stref ochronnych ujęć wody

Dodano: 14 września 2017
Fotolia_44862396_Subscription_Monthly_XXL

Nowe Prawo wodne wprowadza tzw. „analizę ryzyka”. Dowiedz się, kto będzie musiał ją sporządzić oraz kiedy będzie niezbędna.

Analiza ryzyka będzie potrzebna przy wyznaczaniu strefy ochronnej ujęcia wody obejmującej teren ochrony bezpośredniej i pośredniej. Będzie ona przeprowadzana dla:

  • indywidualnych ujęć wody dostarczających do 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo do budynków użyteczności publicznej,

  • ujęć wody dostarczających więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służących zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób.

Kto musi wykonać analizę ryzyka

Do sporządzenia analizy ryzyka będą zobowiązane firmy zajmujące się zbiorowym zaopatrywaniem ludności w wodę. Analizę będą musieli przekazywać do właściwego miejscowo wojewody.

Analiza ryzyka ma być aktualizowana raz na 10 lat, a dla ujęć dostarczających wodę w ilości poniżej 1000 m3/r – raz na 20 lat.

Strefy ochrony bezpośredniej będzie ustanawiał organ Wód Polskich w drodze decyzji, natomiast ochrony bezpośredniej i pośredniej –  wojewoda w drodze aktu prawa miejscowego.

Zawartość wniosku

Wniosek o ustanowienie strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej nie będzie się różnił od obecnego wniosku. Ma zawierać przede wszystkim takie informacje jak:

  • wskazanie potrzeby ustanowienia strefy,

  • charakterystykę techniczną ujęcia wody,

  • propozycję zakazów, nakazów i ograniczeń dotyczących użytkowania gruntów oraz korzystania z wód na terenach ochrony pośredniej.

Do wniosku, oprócz wspomnianej analizy ryzyka, będzie trzeba dołączyć:

  • dokumentację hydrogeologiczną, a także

  • wyniki badań hydrogeologicznych, hydrograficznych i geomorfologicznych.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566).
Karolina Szewczyk-Cieślik specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym

Tematyka

Polecamy

Nowe Prawo Wodne

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym

Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!

Szkolenia tematyczne

Akademia Wiedzy i Praktyki – znajdziesz tu szkolenia z zakresu ochrony środowiska, dzięki którym zyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności tak potrzebne Ci w Twojej codziennej pracy!

Oferta specjalna

NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!    
Nowe Prawo Wodne
Odbierz, pierwszy darmowy numer czasopisma i dowiedz się, jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Sprawdź inne nasze serwisy
wiper-pixel