Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Od 31 marca obowiązuje nowa ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o odpadach. Co się zmieniło?
W czasie zagrożenia koronawirusem istotną kwestią staje się utrzymanie zasad higieny w miejscu pracy. Jest to wyjątkowo istotna kwestia dla służb, które mają styczność z materiałami potencjalnie zakaźnymi, czyli np. służb komunalnych. Koalicja ds. bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) omówiła istotne kwestie z punktu widzenia tej grupy społecznej.
W Polsce mamy do czynienia ze stopniowym odmrażaniem gospodarki. Należy jednak pamiętać, że mimo to nadal należy przestrzegać wytycznych ministra klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. W artykule znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat, które stanowi zwarte podsumowanie obowiązujących przepisów.
Do 31 grudnia została przedłużona możliwość prowadzenia papierowej ewidencji w BDO. Ponadto w związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone na świecie liczne restrykcje dotyczące transportu i produkcji przemysłowej. Co z tego wynika dla środowiska?
Zgodnie z ustawą z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (nazywaną tarczą 3.0) nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami. Co się zmieniło?
W efekcie pandemii koronawirusa problemy logistyczne i ekonomiczne dotykają wielu przedsiębiorców, w tym podmioty działające w branży ochrony środowiska, które również liczą się ze znacznymi spadkami dochodów. Na jaką pomoc mogą liczyć dzięki rozwiązaniom przyjętym w tarczy antykryzysowej?
Pomimo wprowadzonych obostrzeń i ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego transporty odpadów pomiędzy krajami nie zostały wstrzymane. Komisja Europejska w ogłoszonym komunikacie podkreśliła znaczenie utrzymania tranzytu towarów, w tym odpadów, w obecnym okresie. Informacje w sprawie szczególnych procedur dla transgranicznego przemieszczania odpadów w okresie epidemii COVID-19 określił także Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
Wraz z uruchomieniem nowych modułów Bazy danych o odpadach obowiązuje konieczność prowadzenia ewidencji odpadów za pomocą tej bazy. Wśród podmiotów gospodarujących odpadami pojawiają się różne wątpliwości w tym zakresie: czy każda karta przekazania odpadów (KPO) powinna mieć swoją kartę ewidencji odpadów (KEO)?, czy w dacie wytworzenia odpadu w KEO można wpisać datę utworzenia KPO?, czy można edytować KEO nawet do końca roku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Ustawa z 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła w życie przepisy dotyczące zmiany terminów składania sprawozdań dotyczących gospodarki odpadami. Ustawodawca przesunął również ostateczny termin prowadzenia ewidencji w BDO. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!