TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Do pojemników na odpady komunalne wciąż trafiają niewłaściwie śmieci

Ustawa o odpadach wprowadziła hierarchię sposobów postępowania z odpadami. Kluczowe jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jeśli jednak, powstaną te odpady, to zanim się ich pozbędziemy, powinniśmy zadbać o ich przygotowywanie do ponownego użycia - recyklingu lub innych procesów odzysku. W ostateczności odpady można poddać unieszkodliwianiu. Niestety w tej kwestii jest jeszcze wiele do zrobienia. Wciąż niechętnie segregujemy śmieci lub robimy to źle. Warto zastanowić się, przed wyrzuceniem odpadu, gdzie jest jego miejsce. 

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest zapewnienie selektywnego magazynowania wytwarzanych odpadów, poprzez zapewnienie dostatecznej ilości i jakości pojemników oznakowanych, ustawionych w miejscach łatwo dostępnych, ale odizolowanych od dostępu osób postronnych. Działanie całego systemu, na poziomie zakładu, spełni swoją funkcję, o ile pracownicy będą segregować odpady.

Niestety z wieloletnich obserwacji wynika, że jest to praca ciągła i niejednokrotnie z marnym skutkiem. Do odpadów komunalnych trafiają niewłaściwe odpady. W tabeli podane są przykłady takich praktyk.

Jakie odpady trafiają do kosza na odpady komunalne (błąd)

Pod jakim kodem powinny być zaklasyfikowane (poprawne postępowanie z odpadami)

Rękawice robocze

15 02 02*

Filtry powietrza

15 02 03

Filtry kieszeniowe z lakierni

15 02 02*

opakowania typu spray

15 01 11*

opakowania z tworzyw sztucznych po produktach spożywczych

15 01 02

butelki PET

15 01 02

kartony zanieczyszczone olejem

15 02 02*

żarówki, świetlówki

16 02 13*

węże gumowe

07 02 80

opaski bindujące

15 01 02

opakowania po rozpuszczalniku

15 01 02

tarcze szlifierskie

12 01 21

Powyższe odpady, z pewnością nie wpisują się w definicję odpadów komunalnych, która mówi iż są to odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne pozostają niesegregowanymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności
przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości.

 

AUTOR Marzena Litwin-Gratkowska
Marzena  Litwin-Gratkowska
Właścicielka firmy świadczącej usługi doradcze w zakresie ochrony środowiska. Posiada doświadczeń w dziedzinie szeroko pojętego doradztwa i sprawozdawczości w zakresie ochrony środowiska.