TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Zamknięty katalog odpadów ma przejść do historii? Zmiany od MKiŚ

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych z 21 czerwca 2023 r. pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jakie zmiany proponuje resort?

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Zaproponowane zmiany wynikają z postulatów zgłoszonych na początku roku 2023 przez stowarzyszenia i organizacje reprezentujące branżę odpadową, najnowszej wiedzy technologicznej oraz praktycznych doświadczeń z kontroli. Przedstawiamy kilka z propozycji zmian.

Gdzie rozładunek i przetwarzanie odpadów?

W projekcie zrezygnowano z odwoływania się do pojęcia „budynku” w rozumieniu Prawa budowlanego. W związku z tym rozładunek i przetwarzanie zmieszanych odpadów może być prowadzony w obiekcie zamkniętym instalacji, ale niebędącym budynkiem w rozumieniu Prawa budowlanego.

Zakres frakcji podsitowej i nadsitowej

W celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych wprowadzono zmiany w zakresie wielkości tzw. frakcji podsitowej, odwołując się do terminu „sita” w powiązaniu z jego wielkością. Frakcję podsitową będzie stanowiła frakcja wydzielona na sicie o wielkości oczek nie większej niż 100 mm. Zaproponowana zmiana ma na celu zapewnienie jak największej elastyczności prowadzenia procesu przetwarzania odpadów przy różnych technologiach przyjętych na poszczególnych instalacjach.

W związku ze zmianami w zakresie frakcji podsitowej zmieniono zakres wartości definiujący tzw. frakcję nadsitową. Tym samym klasyfikacja kodu za pomocą przedrostka ex stała się zbyteczna. W związku z zaproponowaną zmianą wprowadzono przepis przejściowy pozwalający na działanie na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2024 r.

Koniec zamkniętego katalogu odpadów

Ponadto wprowadzono zmiany mające na celu umożliwienie powstawania ze zmieszanych odpadów komunalnych poddanych procesowi mechanicznego przetwarzania innych rodzajów odpadów niż wskazanych w § 4 ust. 1, rezygnując z katalogu zamkniętego odpadów.

Ze względu na sezonowo zmieniający się skład niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych po procesie mechanicznego ich przetwarzania mogą powstawać różnego rodzaju odpady m.in. o kodach:

1)     15 01 – Odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi),

2)     16 02 – Odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych,

3)     16 06 – Baterie i akumulatory,

4)     17 01 – Odpady materiałów i elementów budowlanych oraz infrastruktury drogowej,

5)     17 02 – Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych,

6)     17 03 – Mieszanki bitumiczne, smoła i produkty smołowe;

7)     16 01 03 – Zużyte opony,

8)     20 01 27 – Farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska