TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak etykietować odpady niebezpieczne

Pytanie: Mamy opakowania po środkach niebezpiecznych (kod 15 01 10*), czy powinniśmy naklejać na nie etykietę? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy te kody: 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* też zaliczane są jako odpady niebezpieczne? Oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), czy muszę posiadać również naklejki ADR?
Odpowiedź: Przepisy dotyczące magazynowania odpadów zostały określone w rozporządzeniu ministra klimatu z 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. W przypadku magazynowania odpadów niebezpiecznych w miejscu ich wytworzenia, w ilości do 1 Mg rocznie magazynowanie odpadów odbywa się wyłącznie z zachowaniem wymagań określonych w § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia (odnoszących się do miejsc i sposobu magazynowania).

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są zasady dotyczące magazynowania odpadów niebezpiecznych
  • gdzie umieścić etykietę
  • gdzie szukać wytycznych dotyczących transportu odpadów niebezpiecznych
Uwaga

Kod i rodzaj odpadów określa katalog odpadów zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady niebezpieczne zostały oznakowane w katalogu odpadów indeksem górnym w postaci gwiazdki „*”. W związku z powyższym odpady wymienione w pytaniu,  o kodach: 15 01 10*, 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* są odpadami niebezpiecznymi.

Umieszczanie etykiet

Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów etykiety umieszcza się, w przypadku gdy odpady niebezpieczne umieszczane są w opakowaniach, pojemnikach, kontenerach, zbiornikach lub workach, o pojemności powyżej 5 litrów. Natomiast przepis ten nie obowiązuje w przypadku wstępnego magazynowania odpadów przez ich wytwórcę, o którym mowa w § 4. W przypadku gdy opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki lub worki, o których mowa powyżej, umieszcza się w innych opakowaniach, pojemnikach, kontenerach, zbiornikach lub workach, to umieszcza się nową etykietę i podaje się na niej jako datę rozpoczęcia magazynowania odpadów w danym miejscu datę z etykiety najwcześniej wytworzonych odpadów.

To właśnie opakowanie zawierające pozostałości z substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone (15 01 10*), posiadające pojemność np. 5 litrów jest w tym przypadku odpadem niebezpiecznym. Jeżeli takie opakowanie będące odpadem niebezpiecznym o pojemności 5 litrów bądź większej  umieścimy  np. w opakowaniu zbiorczym, to dopiero teraz będzie mieć zastosowanie przepis z § 9 ust. 1 i taką etykietę należy umieścić na opakowaniu zbiorczym, podając jako datę rozpoczęcia magazynowania datę umieszczenia pierwszego pojemnika o pojemności 5 litrów lub większej. Bardziej szczegółowe odniesienie się do problemu poruszonego w pytaniu wymagałoby uzyskania większej liczby informacji.

Transport odpadów niebezpiecznych

Przepisy dotyczące transportu towarów niebezpiecznych zostały określone w Umowie europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). Do momentu przekazania odpadów do odbiorcy odpowiada za nie przekazujący. Towary niebezpieczne klasyfikowane są w zależności od rodzaju stwarzanego zagrożenia dominującego do jednej z trzynastu klas:

Klasa 1 – Materiały i przedmioty wybuchowe.

Klasa 2 – Gazy.

Klasa 3 – Materiały ciekłe zapalne.

Klasa 4.1 – Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne i materiały wybuchowe stałe odczulone.

Klasa 4.2 – Materiały samozapalne.

Klasa 4.3 – Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne.

Klasa 5.1 – Materiały utleniające.

Klasa 5.2 – Nadtlenki organiczne.

Klasa 6.1 – Materiały trujące.

Klasa 6.2 – Materiały zakaźne.

Klasa 7 – Materiały promieniotwórcze.

Klasa 8 – Materiały żrące.

Klasa 9 – Różne materiały i przedmioty.

Jeżeli wytwarzane odpady niebezpieczne spełniają kryteria uznania ich za towary niebezpieczne, to należy stosować przepisy ADR.

Dlatego przede wszystkim należy ustalić, czy wymienione w pytaniu odpady stanowią towary niebezpieczne, gdyż znając tylko kody odpadów, bez znajomości szczegółowych właściwości tych odpadów, nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia, czy te odpady podlegają pod przepisy ADR.

AUTOR Małgorzata Hain-Kotowska
Małgorzata Hain-Kotowska
specjalista ds. ochrony środowiska, pracownik urzędu marszałkowskiego. Jestem pracownikiem urzędu marszałkowskiego, magistrem ochrony środowiska. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej gospodarki odpadami. Zajmuje się w szczególności obsługą Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) w zakresie weryfikacji wniosków, sprawozdań oraz wynikających z nich opłat środowiskowych.