TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Dwa rodzaje opłat w ramach ROP

Wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Jakie warianty ROP są przewidziane do wprowadzenia w Polsce?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw
  • co oznacza mechanizm depozytu

Zgodnie z założeniami projektu wprowadzone zostaną dwa nowe rodzaje opłat:

  • pierwszy rodzaj opłaty będzie dotyczył produktów w opakowaniach do użytku domowego, które zostaną wniesione do urzędów marszałkowskich,
  • drugi ma zastosowanie w praktyce do wszystkich innych rodzajów pakowanych produktów wprowadzanych na rynek i zostanie opłacony za organizację EPR. W chwili obecnej nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące częstotliwości raportowania i opłat.

Mechanizm depozytu

Mechanizm depozytu będzie dotyczył wybranych rodzajów opakowań. Oczywiście to tylko przypuszczenia, ale jednak pokazują podstawy przyszłego systemu.

Warto zwrócić uwagę, iż mechanizm kaucji dotyczy każdego, kto importuje lub dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego, ale także każdego, kto na terytorium Polski wytwarza produkty pakowane. W praktyce takie podmioty są łatwe do zidentyfikowania, gdyż zazwyczaj to one rozliczają podatek VAT od importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Warto zaznaczyć, że temat ten będzie dotyczył również podmiotów zagranicznych (zarejestrowanych do celów podatku VAT w Polsce), które tylko importują określone produkty i później je sprzedają. Bardzo często zdarza się, że w imieniu tych podmiotów zobowiązania środowiskowe wykonują polscy kontrahenci (co jest uznawane przez organy podatkowe za niewłaściwe podejście). Mechanizm depozytu dotyczy każdego produktu w opakowaniach, który jest importowany lub produkowany na terytorium Polski. Nie jest to mechanizm przeznaczony wyłącznie do plastikowych i szklanych butelek lub kartonów. W praktyce opakowaniem może być wszystko, co jest dołączone do produktu.

Podstawa prawna

Projekt z 13 października 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

AUTOR Norbert Szymkiewicz
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. BHP/PPOŻ i ochrony środowiska, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Realizuje zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie instrukcji magazynowania substancji chemicznych czy instrukcji składowania odpadów