TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Neutralność klimatyczna budownictwa do 2050 roku - projekt przyjęty

We wtorek 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku sektor budownictwa ma znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii.

Dzięki nowej dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do 2050 roku sektor budownictwa ma stać się neutralny dla klimatu.

Cele na kolejne lata

Od 2028 roku wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne, a do 2026 roku zeroemisyjne mają stać się nowe budynki zajmowane lub eksploatowane przez władze publiczne albo do nich należące. Za 5 lat wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w technologie energii słonecznej, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym. Dla budynków mieszkalnych poddawanych gruntownemu remontowi termin ten to 2032 rok.

Do 2030 roku budynki mieszkalne będą musiały mieć co najmniej klasę energetyczną E, a do 2033 roku – klasę D. Klasę energetyczną określa się w skali od A do G, gdzie do tej ostatniej należy 15% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej w krajowych zasobach budynków mieszkalnych państwa członkowskiego. Budynki niemieszkalne i budynki użyteczności publicznej będą musiały mieć taką samą klasę energetyczną co budynki mieszkalne odpowiednio do 2027 i 2030 roku.

Wyjątki od regulacji

Z nowych przepisów będą wyłączone zabytki. Będzie można także wyłączyć budynki chronione ze względu na ich cechy architektoniczne lub charakter historyczny. Wyłączeniom mogą podlegać również budynki techniczne, budynki eksploatowane tymczasowo oraz miejsca kultu religijnego. Państwa unijne mogą zwolnić z nowych przepisów także publiczne mieszkalnictwo socjalne, jeżeli remontowanie go doprowadziłoby do podwyżek czynszu, których nie można zrekompensować oszczędnościami energii.

Europosłowie rozpoczną teraz negocjacje z Radą UE, aby ustalić ostateczne brzmienie przepisów.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: europarl.eurpa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska