TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

audyt środowiskowy

Jak przygotować pracowników do audytu z ISO 14001

Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

- jakie dokumenty środowiskowe powinni znać pracownicy,

- jaką wiedzą powinni dysponować pracownicy audytowanej jednostki,

- które aspekty środowiskowe są szczególnie istotne podczas audytu.

Audyt środowiskowy EDD coraz częściej spotykany w Polsce

Dzięki audytowi Environmental Due-Diligence (EDD) inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym. 

Z artykułu dowiesz się:

  • co podlega audytowi EDD,
  • jakie są wytyczne audytów EDD,
  • jakie są fazy i etapy audytów EDD.

Informacje te mogą mieć znaczny wpływ na szacowaną wartość przedmiotu transakcji. Jednocześnie celem wykonania audytu dla sprzedawcy mogą być działania prewencyjne mające służące wykluczeniu lub zminimalizowaniu istniejącego ryzyka, by podnieść wartość przedmiotu transakcji oraz przyspieszyć realizację transakcji.

Obecnie sporządzanie EDD na etapie planowania transakcji jest praktyką coraz częściej spotykaną również w Polsce. Dzieje się tak z uwagi na dużą liczbę inwestorów zagranicznych – korporacji mających w swoich standardach wykonywanie tego rodzaju analiz, jak również rosnącą świadomość polskich inwestorów dotyczącą zagrożeń związanych z aspektami środowiskowymi dotyczącymi nieruchomości i ewentualnymi kosztami w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości z nimi związanych.

Obiektami najczęściej poddawanymi audytom EDD są:

  • funkcjonujące zakłady przemysłowe,
  • tereny dawnych Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR),
  • tereny Państwowych Ośrodków Maszynowych (POM),
  • tereny stacji paliw itp.,
  • nieruchomości przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe.

Nie opracowano dotąd w Polsce jednolitych wytycznych dotyczących sporządzania tego typu projektów. Obecnie w kraju audyty środowiskowe due-diligence są najczęściej wykonywane na bazie norm i wytycznych opracowanych i od lat stosowanych w krajach Europy Zachodniej i USA modyfikowanych na bazie posiadanego doświadczenia z realizacji tego typu projektów w Polsce.