TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach

Zakres raportu o oddziaływania na środowisko dla ferm drobiu

Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile czasu ma urząd na określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko
  • co rozumieć pod określeniem "porównania technologii"
  • jakie informacje zawrzeć w raporcie

Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia rady ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymagają uzyskana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do takich przedsięwzięć zalicza się chów i hodowlę zwierząt (z wyłączeniem norek). Zgodnie z przepisami rozporządzenia minimalna obsada zwierzą musi wynosić 210 DJP (Duża Jednostka Przeliczeniowa inwentarza) oraz 40 DJP lub 60 DJP w zależności od lokalizacji przedsięwzięcia. Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach wydają gminy.

Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach – wskazówki dla inwestora

Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę, by nie przedłużać dodatkowo tego procesu.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy musisz uzyskać decyzję środowiskową,
  • jakie załączniki dołączyć do wniosku o wydanie duś,
  • jakie praktyczne wskazówki warto zastosować.

W procedurze wydawania decyzji środowiskowej, która jest podstawą do uzyskania kolejnych decyzji, czy to budowlanych, czy związanych z gospodarką odpadami, biorą udział najczęściej trzy organy współdziałające:

  1. regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiedzialny głównie za ochronę przyrody,

  2. państwowy powiatowy inspektor sanitarny odpowiedzialny za zdrowie i życie ludzi, a także

  3. Wody Polskie, odpowiedzialne za stan i jakość wód, zarówno powierzchniowych jak i podziemnych.

Najczęstszym błędem inwestorów opracowujących kartę informacyjną przedsięwzięcia jest niepełny opis technologii oraz brak załączników graficznych przedstawiających usytuowanie poszczególnych obiektów. Inwestorzy najczęściej tłumaczą to tym, że na etapie złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie mają jeszcze pełnego zarysu planowanego przedsięwzięcia, a jedynie pewną wizję, jak ma ono wyglądać.

Niestety, takie tłumaczenie jest niedopuszczalne, gdyż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach musi być oparta na faktach, bądź właściwie sporządzonych prognozach oddziaływania danego przedsięwzięcia na środowisko.