TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

oczyszczalnie ścieków

Rada Ministrów przyjęła VI aktualizację Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych

Na inwestycje zaplanowane w ramach VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK) przeznaczono prawie 30 mld zł ze środków krajowych i unijnych. Dzięki realizacji tych projektów ma się poprawić oczyszczanie ścieków komunalnych zarówno w aspekcie jakościowym, jak i ilościowym.

Pozostałości leków i mikroplastik to wyzwanie dla oczyszczalni ścieków

Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są metody oczyszczania ścieków ze szkodliwych substancji z wody i ścieków 
  • jakie wyzwania stoją przed oczyszczalnią ścieków 
  • co sprawia największe trudności w usuwaniu farmaceutyków

Farmaceutyki, ze względu na swoje właściwości, tj. aktywność biologiczną i niską podatność na rozkład biologiczny, nie są usuwane w klasycznej oczyszczalni ścieków i mogą być łatwo transportowane w środowisku wraz z oczyszczonymi ściekami odprowadzanymi do wód i do ziemi czy skompostowanym osadem czynnym.

Wynika to z faktu, że konwencjonalne oczyszczalnie ścieków nie są zaprojektowane do usuwania farmaceutyków, wysoce polarnych zanieczyszczeń występujących w śladowych ilościach. Warto mieć jednak na uwadze, że farmaceutyki i ich metabolity mogą wpływać na zdrowie ludzi i zwierząt, zaburzając działanie hormonów.