TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

operat przeciwpożarowy

Czy w operacie przeciwpożarowym trzeba uwzględnić odpady komunalne

Pytanie: Staramy się o nowe pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Jesteśmy tylko wytwórcą. Czy operat przeciwpożarowy powinien zawierać również odpady komunalne? Co rozumieć pod pojęciem odpady z instalacji i czy faktycznie tylko te odpady powinny być ujęte w operacie?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy odpady komunalne należy ująć w operacie przeciwpożarowym
  • jak sądy definiują pojęcie stacjonarności
  • jakie obiekty nie będą uznawane za instalację

Zgodnie z art. 180 i 180a ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, pozwolenie na wytwarzanie odpadów wydawane jest w związku z eksploracją instalacji, w której wytwarzane są odpady niebezpieczne powyżej 1 Mg lub/i odpady inne niż niebezpieczne powyżej 5000 Mg rocznie. We wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów należy ująć tylko odpady powstałe w związku z eksploatacja instalacji (wytworzone na linii procesu produkcyjnego). Poprzez instalację rozumie się:

  1. stacjonarne urządzenie techniczne,

  2. zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,

  3. budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami,

których eksploatacja może spowodować emisję.

Czy trzeba dołączyć nowy operat przeciwpożarowy, gdy ubiegamy się o kolejne zezwolenie odpadowe

Pytanie: Mamy decyzję na zbieranie odpadów (a co za tym idzie również operat przeciwpożarowy). Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie tych odpadów, które są w decyzji na zbieranie i w operacie przeciwpożarowym. Czy do wniosku o jej wydanie musimy dołączyć nowy operat przeciwpożarowy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są warunki uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów
  • czy operaty sporządzone przed 4 marca 2020 są ważne
  • kiedy trzeba dołączyć nowy operat przeciwpożarowy

Wymagania w tym zakresie zostały określone w ustawie o odpadach. Art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach wskazuje, że do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów trzeba dołączyć operat przeciwpożarowy, zawierający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, uzgodnione z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, wykonany przez: