TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

pozwolenie zintegrowane

Produkcja pianki poliuretanowej - czy potrzebne jest pozwolenie zintegrowane

O tym, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Czy eksploatacja instalacji przemysłowych służących do produkcji pianki poliuretanowej również będą wymagać pozwolenia zintegrowanego?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie instalacje wymagają posiadania pozwolenia zintegrowanego
  • czy produkcja pianki poliuretanowej zalicza się do instalacji objętych pozwoleniem

Zakres raportu o oddziaływania na środowisko dla ferm drobiu

Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • ile czasu ma urząd na określenie zakresu raportu oddziaływania na środowisko
  • co rozumieć pod określeniem "porównania technologii"
  • jakie informacje zawrzeć w raporcie

Przedsięwzięcia wymienione w § 2 ust. 1 pkt 51 lit. b rozporządzenia rady ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymagają uzyskana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Do takich przedsięwzięć zalicza się chów i hodowlę zwierząt (z wyłączeniem norek). Zgodnie z przepisami rozporządzenia minimalna obsada zwierzą musi wynosić 210 DJP (Duża Jednostka Przeliczeniowa inwentarza) oraz 40 DJP lub 60 DJP w zależności od lokalizacji przedsięwzięcia. Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach wydają gminy.

Brak opłat rejestracyjnej lub skarbowej może przekreślić szansę na wydanie pozwolenie zintegrowanego

Jeżeli ubiegasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego lub jego aktualizację, musisz uiścić opłatę rejestracyjną i opłatę skarbową. Podpowiadamy kiedy dokładnie trzeba wnieść każdą z tych opłat i co się stanie, jeśli tego nie zrobisz.

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy trzeba uiścić opłatę rejestracyjną a kiedy skarbową
  • jaka jest wysokość tych opłat 
  • a może trzeba uiścić obydwie

Co kryje się pod pojęciem istotnej zmiany instalacji

Prowadzący instalację niewymagającej pozwolenia jest obowiązany do dokonania zgłoszenia jeszcze przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Zgłoszenie jest wymagane również wtedy, gdy doszło do istotnej zmiany instalacji. Co rozumiemy pod pojęciem istotnej zmiany instalacji i jakie dane powinno zawierać takie zgłoszenie?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy mówimy o istotnej zmianie pozwolenia
  • kiedy potrzebne jest zgłoszenie instalacji
  • jakie informacje trzeba podać w zgłoszeniu 

Zmiana może dotyczyć użytkowania, sposobu eksploatacji czy rozmiaru instalacji. Istotna zmiana instalacji zgodnie z zapisami w ustawie Prawo Ochrony Środowiska, to zmiana sposobu funkcjonowania instalacji lub jej rozbudowa, która możepowodować znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Ze względu na to, że ustawodawca nie wskazał, w sposób nie budzący wątpliwości, co kryje się pod pojęciem istotnej zmiany sposobu funkcjonowania instalacji, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, pod względem czy jest to zmiana negatywna i czy zwiększa zakres oddziaływania na środowisko.

Czy instalacja komunalna musi mieć pozwolenie zintegrowane?

Niektóre okoliczności mogą obligować instalacje komunalne do posiadania pozwolenia zintegrowanego. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy po otrzymaniu nowego pozwolenia zintegrowanego należy złożyć wniosek aktualizacyjny w BDO? 

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest instalacja komunalna,
  • kiedy musisz mieć pozwolenie zintegrowane,
  • jak wygląda procedura pozyskania pozwolenia.

Zgodnie z art. 35 ust. 6 ustawy o odpadach instalacją komunalną (dawniej: RIPOK) jest „instalacja do przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych lub pozostałości z przetwarzania tych odpadów, określona na liście, o której mowa w art. 38b ust. 1 pkt 1, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki, o której mowa w art. 207 ustawy Prawo ochrony środowiska, lub technologii, o której mowa w art. 143 tej ustawy, zapewniająca:

  • mechaniczno-biologiczne przetwarzanie niesegregowanych odpadów komunalnych i wydzielanie z nich frakcji nadających się w całości lub w części do odzysku,
  • składowanie odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z ich sortowania”.

Instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP) mogą podlegać obowiązkowi uzyskania pozwolenia zintegrowanego w związku z pkt 5.3a lub 5.3b załącznika do rozporządzenia w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.

Osiem załączników, bez których nie dostaniesz pozwolenia zintegrowanego

Pozwolenie zintegrowane, łączy w jedną całość wszystkie typy oddziaływań na środowisko i zastępuje cząstkowe decyzje z zakresu ochrony środowiska, m.in. pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Żeby je dostać, trzeba dobrze przygotować wniosek i pamiętać o wymaganych załącznikach. Inaczej organ może nas odprawić z kwitkiem.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie załączniki musisz mieć, żeby złożyć wniosek o pozwolenie zintegrowane,
  • czym jest pozwolenie zintegrowane,
  • czy operat przeciwpożarowy jest konieczny.

Eksploatacja instalacji powodującej emisję zanieczyszczeń do środowiska w niektórych przypadkach może być prowadzona wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia lub zezwolenia. Takimi dokumentami będą np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, decyzja zezwalająca na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów czy odprowadzanie ścieków. Tego rodzaju pozwolenia nazywa się sektorowymi, ponieważ swym zakresem obejmują wyłącznie jeden rodzaj oddziaływania na środowisko. Wszystkie te decyzje można uzyskać za jednym razem, ubiegając się o pozwolenie zintegrowane.

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego należy złożyć do:

  • regionalnego dyrektora ochrony środowiska – w sprawach przedsięwzięć zlokalizowanych na terenach zamkniętych, ustalonych przez ministra obrony narodowej (są to np. porty czy lotniska),
  • marszałka województwa – w sytuacji gdy choć jedna z instalacji na terenie zakładu kwalifikuje się jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, w odniesieniu do instalacji przeznaczonych do przetwarzania odpadów komunalnych, a także w przypadku odpadów wydobywczych wytworzonych w miejscu poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin ze złóż oraz ich magazynowania i przeróbki,
  • starosty – we wszystkich pozostałych przypadkach.

Wniosek należy złożyć w jednym papierowym egzemplarzu wraz z zapisem dokumentacji w postaci elektronicznej (np. na płycie CD). Do wniosku trzeba dołączyć wymagane załączniki. Ich wykaz i omówienie znajdują się poniżej. Nie wszystkie załączniki będą dotyczyły każdej działalności.