TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

PSZOK

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?

Z artykuł dowiesz się, czy spółki ze 100% udziałem gminy, muszą mieć zezwolenie na zbieranie odpadów.

Można składać wnioski o dofinansowanie selektywnej zbiórki odpadów

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie przedsięwzięcia mogą być dofinansowane
  • jaka jest wysokość dotacji
  • gdzie wysłać dokumentację

Na pomoc finansową w ramach Programu Priorytetowego Racjonalna Gospodarka Odpadami mogą liczyć  jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa państwowe, spółki prawa handlowego, spółdzielnie).

Ewidencje i formalności w PSZOK-u

Pytanie: Prowadzony przez gminę punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, ale czy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś)? Czy gmina powinna prowadzić ewidencję w BDO?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie decyzje musi posiadać PSZOK,
  • jak wygląda sprawozdawczość PSZOK,
  • co jeśli PSZOK prowadzi gmina.


Gmina tworzy PSZOK w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców tej gminy. Punkty zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych oraz bioodpadów. Gmina ma obowiązek utworzyć co najmniej jeden stacjonarny PSZOK samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami. W przypadku samodzielnego tworzenia PSZOK-u gmina może realizować przedsięwzięcie w dwojaki sposób przez podmiot:

  • własny, będący np. jednostką budżetową, zakładem budżetowym czy też spółką komunalną,
  •  inny, opierając się na prawie zamówień publicznych (przetargi), partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) czy też koncesji.

Gmina może utworzyć również stacjonarny PSZOK wspólnie z innymi gminami poprzez zawarcie porozumienia komunalnego, stworzenie związku międzygminnego lub spółki międzygminnej.