TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

substancje chemiczne

Opłata za emisję w wyniku stosowania substancji chemicznych - obliczenia

Pytanie: Jak obliczyć opłatę za zanieczyszczenia emitowane w związku ze stosowanymi substancjami chemicznymi? Mamy w zakładzie wiele substancji, których zużycie roczne podawane jest w kg a nie w litrach. Proszę o wzór, jak obliczyć emisję kwasu nadoctowego, jeżeli jest on składnikiem substancji o nazwie DEKSON, której to stanowi 6%, a którego wykorzystane w zakładzie 315 kg w ciągu roku.

Z artykułu dowiesz się jak obliczyć wysokość opłaty za emisję z substancji chemicznych.

Nowe substancje chemiczne objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia

1 maja 2022 r. wejdzie nowe rozporządzenie REACH. Do załącznika XIV tego rozporządzenia dodano kolejne substancje, na wprowadzanie których potrzebne jest stosowne zezwolenie.

Więcej substancji objętych zakazem wprowadzania do obrotu

3 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2021/2204 z 13 grudnia 2021 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR).

Karta charakterystyki jako źródło informacji o substancjach niebezpiecznych

Niezbędne informacje na temat preparatów niebezpiecznych i ich właściwości zawarte są w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznych. Czego dokładnie można się z nich dowiedzieć?

Z artykułu dowiesz się:

  • kiedy substancja musi mieć kartę charakterystyki,
  • jakie działy zawiera karta charakterystyki,
  • jakie przydatne informacje możesz w niej znaleźć o substancjach niebezpiecznych.


Zgodnie z rozporządzeniem REACH każdy uczestnik będący elementem tzw. łańcucha dostaw (np. producent, importer, dalszy użytkownik) powinien mieć wgląd do karty charakterystyki danej substancji chemicznej. Karta ta powinna zawierać treści w języku urzędowym państwa, na którego terytorium jest stosowana substancja.