TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czas zmniejszyć ilość odpadów i emisji w hutach oraz odlewniach

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wraz z partnerami z 7 państw, przy wsparciu finansowym z Programu LIFE i NFOŚiGW, zrealizuje innowacyjny projekt badania i wdrożenia technologii nieorganicznych spoiw do mas. Pozwoli on ograniczyć odpady i emisje w europejskich odlewniach stopów żelaza. 

Projekt pt. Dążenie do zerowej emisji w europejskich odlewniach stopów żelaza, poprzez stosowanie nieorganicznych spoiw do mas w ciągu 5 lat obejmie blisko 70% przemysłu odlewniczego w Europie. W Polsce przedsięwzięcie umiejscowione w województwie małopolskim potrwa do końca lutego 2026 roku. 

Nieorganiczne systemy wiążące

Projekt ma wykazać, że wdrożenie dostosowanych do indywidualnych potrzeb nieorganicznych systemów wiążących w odlewniach stopów żelaza jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu odlewni na środowisko

Stosowanie nieorganicznych systemów wiążących może znacząco zmniejszyć niebezpieczne emisje z procesów odlewniczych, poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i jakość regeneratu, co wpłynie na większe możliwości ponownego wykorzystania i ograniczenie odpadów. 

Nowe systemy mas i redukcja zanieczyszczeń

Działania skoncentrują się na pomiarach emisji form z nowymi spoiwami nieorganicznymi dostępnymi na rynku oraz nowymi, dostosowanymi indywidualnie do odlewni. Partnerzy projektu wdrożą na przemysłowych liniach produkcyjnych kombinowane systemy mas: formy wykonane z mas wiązanych spoiwem organicznym i innowacyjnych rdzeni wykonanych z mas wiązanych spoiwem nieorganicznym, które zastąpią ich obecne systemy spoiw organicznych.

Projekt koncentruje się na redukcji zanieczyszczeń powietrza, takich jak PM2,5, SO2, NOx i VOC generowanych przez przemysł odlewniczy. Oprócz tych związków mierzone będą również inne szkodliwe i niebezpieczne substancje, m.in. cząstki stałe (pyły - PM), BTEX, formaldehyd, fenole, krzemionka krystaliczna itp. w zależności od zastosowanego środka wiążącego osnowę mineralną.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

 

Źródło:

Źródło: gov.p/web/nfosigw

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska