TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Standard zielonych obligacji ustanowiony. Koniec z greenwashingiem?

Unia Europejska w październiku 2023 roku ustanowiła pierwszy na świecie standard obligacji ekologicznych, aby powstrzymać przedsiębiorstwa praktykami greenwashingu. Czym są zielone obligacje?

Zielone obligacje to instrumenty o stałym dochodzie przeznaczone do wspierania projektów związanych z klimatem lub środowiskiem. Mają finansować lub refinansować inwestycje, projekty, wydatki lub aktywa pomagające w rozwiązywaniu problemów klimatycznych i środowiskowych. Rządy i prywatne firmy wykorzystują je do finansowania transformacji w kierunku bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki.

Standard dla zielonych obligacji

Europejski standard zielonych obligacji pozwoli na lepszą regulację rynku zielonych obligacji. Sprawi, że nadzór stanie się bardziej przejrzysty i powstrzyma firmy przed udawaniem bardziej przyjaznych dla środowiska niż naprawdę są, co jest praktyką znaną jako greenwashing lub „ekościema”.

Dnia 28 lutego 2023 r. posłowie do PE i państwa UE w Radzie osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie europejskiego standardu zielonych obligacji. Standard będzie dostępny dla firm i podmiotów publicznych, które chcą pozyskać fundusze na rynkach kapitałowych dla finansowania zielonych inwestycji i spełnienia surowych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wszystkie środki pozyskane z obligacji wyemitowanych w ramach europejskiego standardu zielonych obligacji muszą zostać zainwestowane w działania zgodne z unijną taksonomią, czyli przepisami definiującymi ekologiczne i zrównoważone działania.

Obowiązek informowania o wykorzystaniu wpływów z inwestycji

Wszystkie spółki i podmioty publiczne, które zdecydują się na stosowanie tego standardu przy wprowadzaniu do obrotu zielonych obligacji, będą zobowiązane do ujawnienia informacji o tym, jak wpływy z inwestycji zostaną wykorzystane oraz jak te inwestycje wpisują się w plany dotyczące zielonej transformacji całej spółki.

Rozporządzenie ustanawia również ramy rejestracji oraz nadzoru niezależnych recenzentów odpowiedzialnych za ocenę, czy dane obligacje są rzeczywiście ekologiczne.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: europarl.europa.eu

Słowa kluczowe:
ETSgreenwashing
AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska