TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Dotacje i pożyczki

Tematyka

Już niedługo ruszają dopłaty do aut zeroemisyjnych dla przedsiębiorców i samorządów

Od 22 listopada 2021 roku będzie można składać wnioski o dotacje na zakup pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. Wsparcie obejmie samochody osobowe oraz dostawcze, a także pojazdy kategorii L i mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa, samorządy i inne instytucje.

Ochrona powietrza i akustyka
08.11.2021

Będą pieniądze na poszukiwanie złóż termalnych

Od 3 stycznia 20222 roku będzie można składać wnioski do NFOŚiGW o dotacje na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór potrwa do 30 czerwca 2022 r. Do rozdysponowania jest 70 mln zł.

Dotacje i pożyczki
04.11.2021

Nowy Polski Ład w ochronie środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.

Ochrona powietrza i akustyka
29.10.2021

Co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać dodatek energetyczny 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.

Energetyka
22.10.2021

Rekompensata dla gmin za za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. A to oznacza, że w 2022 roku gminy będą mogły zrekompensować sobie straty, jakie poniosły w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2018 roku. Nowe przepisy mają wejść 5 lutego 2022 roku. 

Ochrona powietrza i akustyka
20.10.2021

Wymiana "kopciuchów" - ruszył pilotażowy program na Śląsku

Od 11 października mieszkańcy Dolnego Śląska mogą korzystać z dopłat do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na ten cel aż 20 mln zł. 

Ochrona powietrza i akustyka
12.10.2021

Czy beneficjenci korzystający ze wsparcia na produkcję energii z biomasy stracą uprawnienia?

Urząd Regulacji Energetyki uspokaja wytwórców energii z biomasy, że dopóki nie wejdą zmiany w polskich przepisach dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, nie stracą oni dotacji. 

Energetyka
05.10.2021

Są pieniądze na budowę farm fotowoltaicznych w dwóch województwach 

NFOŚiGW dofinansuje dwa projekty farm fotowoltaicznych firmy Solar Park Zamość Piotr Struk Bożena Struk S.C. niskooprocentowanymi pożyczkami z programu Energia Plus (II nabór). Dzięki temu wsparciu będzie można wybudować instalacje wykorzystujące słoneczne OZE o wspólnej mocy 7,79 MW, produkujące prąd elektryczny sprzedawany w sieci energetycznej.

Energetyka
01.10.2021

Dodatkowe środki na fotowoltaikę dla oczekujących z list rezerwowych

Ubiegałeś się o dotację z programu "Mój Prąd? ale nie wystarczyło dla Ciebie pieniędzy? Wpisałeś się na listę rezerwową? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o ponownym zwiększeniu puli pieniędzy przeznaczonych dla osób, które w II naborze ubiegały się o dofinansowanie do domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Energetyka
30.09.2021

Niskooprocentowane pożyczki dla rolników na produkcję zielonej energii

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia.

Energetyka
29.09.2021