TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Gminy mają kolejną szansę, by zdobyć środki na utylizację folii rolniczej

Do 15 września 2021 gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Do rozdysponowania jest 25 mln zł.

Celem tego programu jest jednorazowe sfinansowanie usunięcia odpadów, które zostały nagromadzone w gospodarstwach rolniczych ze względu na problemy organizacyjne i ekonomiczne związane z ich zagospodarowaniem. Jest to wsparcie jednorazowe ponieważ docelowo odpowiedzialność za umożliwienie zagospodarowania odpadów i współfinansowanie tych działań powinno leżeć po stronie wprowadzających produkty lub opakowania, w szczególności folie rolnicze.

Z artykułu dowiesz się:

  • do kiedy gminy mogą pozyskać środki na utylizację folii rolniczej,
  • ile środków mogą zdobyć gminy,
  • jakie przedsięwzięcia mogą zdobyć dotacje.

Przedsięwzięcia kwalifikujące się do inwestycji to m.in. te z zakresu transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia odpadów, w tym folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu big bag. Intensywność dofinansowania to dotacja do 100% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł za 1Mg usuwanych odpadów.

Umowy będą podpisywane do końca marca 2022 roku,  natomiast wydatkowanie środków będzie się odbywało do listopada 2022 r. Wsparcie z programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” kwalifikowane jest również jako pomoc de minimis w rolnictwie.

NFOŚiGW uruchomił drugi nabór ponieważ w poprzedniej edycji program ten cieszył ogromnym zainteresowaniem gmin i odpowiadał realnym i powszechnym potrzebom polskich rolników i samorządów na obszarach wiejskich.

Źródło:

Źródło:

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.