TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona powietrza i akustyka - Emisja gazów i pyłów do powietrza

Tematyka

Czym kierować się przy ocenie konieczności zgłoszenia instalacji

Pytanie: Czy używanie manualnej tokarki i frezarki na potrzeby własne wymaga zgłoszenia instalacji? Maszyny nie będą wykorzystywane do celów produkcyjnych.
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza

Zakres raportu o oddziaływania na środowisko dla ferm drobiu

Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd ekologiczny

Przegląd ekologiczny jest jednym ze sposobów, dzięki któremu można ustalić, czy jakaś instalacja nie szkodzi środowisku. Z jakich powodów organ może nakazać przeprowadzenie przeglądu ekologicznego i czy można uniknąć tego obowiązku?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Błędy w raporcie do KOBIZE i ich konsekwencje

Coraz mniej czasu zostało na złożenie raportu do KOBIZE. Przypominamy, że trzeba go złożyć do końca lutego 2022 roku. Po tym terminie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami będzie weryfikował dane podane w raporcie. Jeśli okaże się, że popełniłeś jakiś błąd, będziesz miał szansę go poprawić.

Porada ekspertaKOBiZE

Raport do KOBiZE - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Porada ekspertaKOBiZE

Kto powinien rozliczać za korzystanie ze środowiska jeśli jedną instalację prowadzi kilka podmiotów

Do końca lutego 2022 lutego prowadzący instalację muszą złożyć raport do KOBIZE, a do końca marca 2022 roku wykaz zawierający informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. Zdarza się jednak, że jedną instalację prowadzi kilka podmiotów. Jak w takiej sytuacji przygotować rozliczenia środowiskowe? 

Porada ekspertaKOBiZE

Czy wiesz, że Twoja instalacja wymaga zgłoszenia ze względu na emisję?

Wiele przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność i często nie wie, że dana instalacja wymaga uzyskania zgłoszenia z uwagi na emisję gazów i pyłów do powietrza. Niestety często dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli WIOŚ.

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza

Co to jest opłata emisyjna i czy na pewno musisz ją uiszczać

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek krajowy paliwa silnikowe, muszą uiszczać odpowiednią opłatę zwaną opłatą emisyjną. Wyjaśniamy, czy są jakieś wyjątki od tej zasady i jak obliczyć wysokość opłaty.

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza
09.07.2021

Czym się różni emisja zorganizowana od emisji niezorganizowanej

Opracowując wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza należy wyróżnić w nim wszystkie źródła emisji, zarówno te zorganizowane, jak i niezorganizowane. Ale jaka jest między nimi różnica?

ArtykułEmisja gazów i pyłów do powietrza

Nie masz decyzji na emisję gazów i pyłów? Ten brak może Cię dużo kosztować

Co grozi za brak decyzji zezwalającej na emisję gazów i pyłów do powietrza? Opłata podwyższona, odpowiedzialność administracyjna i karna. Chyba nie warto ryzykować.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
Przedsiębiorców obowiązują przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ci, którzy wprowadzają gazy lub pyły do powietrza, mają obowiązek uzyskania pozwolenia emisyjnego, które jest niezbędne do prowadzenia tego rodzaju działalności. Wyjątki od obowiązku uzyskania pozwolenia są określone w przepisach prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. zawiera spis instalacji, dla których nie ma obowiązku posiadania pozwolenia emisyjnego. Licencja na emisję zanieczyszczeń do powietrza jest wydawana przez starostę, prezydenta miasta, marszałka województwa lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. W przypadku braku obowiązku uzyskania pozwolenia na emisję zanieczyszczeń przedsiębiorcy mogą być zobowiązani do zgłoszenia swojej instalacji odpowiednim organom. Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają obowiązku uzyskania pozwolenia emisyjnego bądź zgłoszenia instalacji, narażają się na sankcje. Należą do nich m.in. mandaty karne, wstrzymanie użytkowania instalacji czy podwyższone opłaty za korzystanie ze środowiska.