Załóż bezpłatne konto i korzystaj z porad ekspertów Załóż darmowe konto
Lotne związki organiczne (LZO) to uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych, produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków. Stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska. Przedsiębiorcy są poddani wielu rygorom służącym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń LZO do powietrza. Warto więc sprawdzić, jak to skutecznie robić.
Aby uzyskać dostęp do pełnej treści tego artykułu
Zyskaj
Prowadzenie instalacji wykorzystującej lotne związki organiczne (LZO) wiąże się z koniecznością przestrzegania i spełniania szeregu wymogów prawnych. Najpierw będziesz musiał uzyskać stosowne pozwolenie na wprowadzanie gazów do powietrza i udowodnić, że dotrzymujesz standardów emisyjnych. Potem będziesz wielokrotnie sprawdzany, wykonując pomiary, a także sporządzając bilanse LZO. Lektura poniższego artykułu przybliży Ci Twoje obowiązki w tym zakresie i pomoże przestrzegać obowiązujące przepisy.
LZO, czyli lotne związki organiczne, to substancje chemiczne łatwo przechodzące w postać pary lub gazu. Reakcja ta może zachodzić nawet w temperaturze pokojowej (LZO posiadają prężność par nie mniejszą niż 0,01 Pa w temperaturze 293,15 K). Ponadto charakteryzują się niską rozpuszczalnością w wodzie.
Źródła emisji substancji odorowych występują praktycznie we wszystkich rodzajach działalności gospodarczej, a nawet mogą być związane z powszechnym lub zwykłym korzystaniem ze środowiska. Odory mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, zdrowie, a nawet życie człowieka. Dlatego też zarówno przepisy prawne, jak i zasady dobrej praktyki wprowadzają liczne ograniczenia w tym zakresie. Jakie? Wyjaśniamy w tekście.
Stanowiska pomiarowe są montowane, by sprawdzić czy dana instalacja nie przekracza dopuszczalnej emisji pyłów i gazów zawartych np. w pozwoleniu zintegrowanych czy sektorowym. Sprawdź, jak dokonać montażu króćców pomiarowych w prawidłowy sposób, by monitoring emisji był dokonywany właściwie.
Uciążliwość akustyczna zakładu zlokalizowanego w niewielkiej odległości od zabudowy mieszkaniowej może skutkować konfliktami sąsiedzkimi. Sytuacjom takim da się zapobiegać – czasem wystarczy zmiana w organizacji pracy zakładu lub inwestycja w urządzenia ograniczające emisję hałasu.
Opłaty z tytułu korzystania ze środowiska ponoszą podmioty korzystające ze środowiska za emisję gazów i pyłów, jaka ma miejsce w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak czy za wszystkie gazy emitowane w związku z prowadzoną działalnością należy naliczyć opłatę?
Odbierz pierwszy darmowy numer serwisu i dowiedz się jakie zmiany czekają Twoją firmę wraz z ukazaniem się nowej ustawy!
Oferta specjalna
NOWOŚĆ na rynku wydawniczym!