TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Emisja ścieków

Tematyka

Czy taryfa może zastąpić umowę, gdy odbiorca odmówi podpisania aneksu

Pytanie: Czy nowo uchwalona taryfa wodnościekowa może z mocy prawa zastąpić umowę pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (odbiorcą ścieków) a wytwórcą ścieków, firmą X? Nowa taryfa w odmienny sposób niż w umowie określa konsekwencje przekroczenia warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Firma X nie chce podpisać aneksu, który dostosowałby warunki umowy do zapisów nowej taryfy.
Pytania i odpowiedziOpłaty
25.01.2022

Bieg 45-dniowego terminu na zatwierdzenie taryfy -  orzecznictwo sądów

Przepisy regulują ustalanie cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w oparciu o taryfę, która podlega zatwierdzeniu przez organ regulacyjny. Istotny jest tu 45-dniowy termin, jaki ma organ na ocenę przedstawionego mu projektu taryfy. 

Porada ekspertaEmisja ścieków
21.01.2022

Co zrobić, gdy regulator wyda negatywną opinię regulaminu dostarczania wody

Projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków zostaje sporządzony przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wod.-kan. Jeżeli na terenie jednej gminy działa kilka przedsiębiorstw, rada gminy na podstawie dostarczonych projektów przygotowuje jeden, uniwersalny regulamin.

Porada ekspertaEmisja ścieków

Jakie warunki trzeba spełnić przy eksploatacji kanalizacji deszczowej na terenie bazy transportowej

Ścieki deszczowe pochodzące z bazy magazynowo-transportowej mogą zawierać substancje szkodliwe dla środowiska. Dlatego trzeba zadbać o ich prawidłowe odprowadzanie. Gdzie szukać wytycznych w tej kwestii?

Porada ekspertaEmisja ścieków
03.01.2022

Czy ścieki z pralni to ścieki przemysłowe? Jakie warunki powinna spełnić pralnia, żeby móc wprowadzać ścieki do kanalizacji?

Pralnie przemysłowe są jednym z największych konsumentów wody i generują bardzo dużo ścieków. Ich ilość w przybliżeniu jest równa ilości użytej wody technologicznej pomniejszonej o straty powodowane przez parowanie. Jak postępować z takimi ściekami? Czy pralnia musi mieć pozwolenie wodnoprawne?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Nowe rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych - analiza zmian 

Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?

Porada ekspertaEmisja ścieków
12.11.2021

Pozostałości leków i mikroplastik to wyzwanie dla oczyszczalni ścieków

Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.

Porada ekspertaEmisja ścieków
12.11.2021

Optymalizacja zużycia energii w oczyszczalni ścieków

Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie? 

Porada ekspertaEmisja ścieków
04.11.2021

Weryfikacja sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych − jakich danych może zażądać organ

Przed nami kolejny termin składania sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych. Zestawienie za III kwartał 2021 roku trzeba złożyć do 31 października 2021 roku. A jak wygląda weryfikacja takich sprawozdań? Czy możesz być zmuszony do wysłania dodatkowych danych?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Czy wirus SARS-Co-2 jest obecny w ściekach i może stanowić zagrożenie?

Obecna sytuacja epidemiologiczna skłoniła naukowców do badania ścieków pod kątem zawartości w nich wirusa SARS-CoV-2. Jakie są wyniki tych badań? Czy powinniśmy się obawiać przenoszenia wirusa razem ze ściekami?

Porada ekspertaEmisja ścieków
Regulacje dotyczące emisji ścieków przez przedsiębiorstwa są precyzyjnie określone i wynikają z kilku kluczowych dokumentów prawnych. Najważniejsze z nich to Ustawa Prawo wodne oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie warunków, jakim muszą odpowiadać wody i ścieki. Odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie ściekami spoczywa na przedsiębiorcy. Wymaga to przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania i eksploatacji urządzeń do oczyszczania ścieków oraz kontroli jakości wód oczyszczonych. Ważne jest, aby przestrzegać rygorystycznych standardów, które zapewniają ochronę gleby i wód. W Polsce istnieje rozbudowany system kontroli prowadzony przez Państwową Inspekcję Ochrony Środowiska. Regularne inspekcje, próbki ścieków i monitorowanie jakości gleby to tylko niektóre z narzędzi, które służą do zapewnienia przestrzegania przepisów. Naruszenie tych regulacji może prowadzić do konsekwencji prawnych. Poważne przypadki mogą skutkować nawet karami kryminalnymi.