TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Niższe ceny energii elektrycznej po złożeniu oświadczenia

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji 7 listopada 2022 r.

Projektowane rozporządzenie to uzupełnienie ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Ustawa ta wprowadza mechanizm stabilizujący cenę zakupu energii elektrycznej dla wybranych odbiorców, w tym m.in. gospodarstw domowych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Co znajdzie się w oświadczeniu?

Aby skorzystać z niższych cen, część odbiorców będzie musiała złożyć do swojego sprzedawcy energii elektrycznej oświadczenie, którego wzór określi minister właściwy do spraw energii. Oświadczenie to zawiera:

1)       oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie składającego oświadczenie za odbiorcę uprawnionego;

2)       wskazanie danych służących określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby:

a)     podmiotów lub realizacji zadań,

b)     inne niż określone wyżej;

3)       określenie szacowanej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na wymienione potrzeby;

4)       numer punktu poboru energii;

5)       datę zawarcia umowy sprzedaży albo umowy kompleksowej.

Określenie jednolitego wzoru oświadczenia ma na celu zapewnienie jak najwyższego stopnia przejrzystości i komunikatywności.

Czas do końca listopada

Zdecydowano, że oświadczenie nie będzie wymagane dla odbiorców z grupy taryfowej G, czyli najbardziej licznej grupy odbiorców energii elektrycznej, w której mieszczą się gospodarstwa domowe.

Oświadczenie będzie trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r. Można je złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. W pierwszym przypadku własnoręcznie podpisane oświadczenie można złożyć w siedzibie podmiotu uprawnionego albo wysłać pocztą. W przypadku oświadczenia w postaci elektronicznej opatruje się je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska