TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły stosować taryfy zatwierdzone przed 7 grudnia 2022 r.

Do Rządowego Centrum Legislacji 16 marca 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie z 29 listopada 2022 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną.  

Zmiana rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną wynika z konieczności uchylenia konsekwencji wejścia w życie regulacji przejściowej zawartej w § 51 ust. 2 tego rozporządzenia. Zgodnie z nią taryfy przedsiębiorstw energetycznych obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia taryfowego lub zatwierdzone przed tym dniem obowiązują przez okres określony w decyzjach Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzających te taryfy, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia taryfowego.

Krótki czas na zatwierdzenie nowych taryf

Przepis w powyższym brzmieniu znacząco komplikuje prowadzony w URE proces taryfowania przedsiębiorstw energetycznych. W szczególności należy zauważyć, że taryfy przedsiębiorstw energetycznych w przeważającej liczbie zostały zatwierdzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia taryfowego, czyli przed 7 grudnia 2022 r. i zostały zatwierdzone przez Prezesa URE na 12 miesięcy.

Zgodnie z przepisem § 51 ust. 2 rozporządzenia taryfowego taryfy te obowiązują nie dłużej niż przez 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia, tj. do 7 czerwca 2023 r. A to o oznacza, że przedsiębiorstwa energetyczne muszą przedłożyć wnioski o zatwierdzenie kolejnej taryfy dla energii elektrycznej w terminie umożliwiającym jej zatwierdzenie przed wyżej wskazanym okresem, nie później jednak niż 6 kwietnia 2023 r. 

W rezultacie we wskazanym terminie powinno zostać przedłożonych ponad 100 nowych taryf, które Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie musiał zatwierdzić w krótkim okresie, co może być niemożliwe do zrealizowania

Jakie zmiany w projekcie?

Projekt proponuje zmianę ust. 2 w § 51 rozporządzenia taryfowego, polegającą na tym, że uchyla się przepis określający termin obowiązywania taryf zatwierdzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, tj. przed 7 grudnia 2022 r., a także upoważnia się przedsiębiorstwa energetyczne do stosowania taryf zatwierdzonych przed tym dniem w dotychczasowym ich brzmieniu, do czasu wprowadzenia zmian do taryf.

Proponuje się również wprowadzenie regulacji przejściowych dotyczących przedsiębiorstw energetycznych, które mają taryfy zatwierdzone przez Prezesa URE przed 7 grudnia 2022 r. Przedsiębiorstwa te obowiązane będą do przedłożenia – w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia – Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wniosków o zmianę tych taryf w celu ich dostosowania do przepisów rozporządzenia taryfowego. 

Rozporządzenie wejdzie w życie w dniu następnym po dniu ogłoszenia.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska