TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wytwórcy energii nie są zainteresowani premią kogeneracyjną indywidualną

Żaden wytwórca energii nie złożył oferty we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną. Do rozdysponowania było ponad 11 mld zł.

Był to drugi w tym roku nabór na premię kogeneracyjną indywidualną, w którym nie rozdysponowano środków przeznaczonych dla dużychnowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Podobnie jak w poprzednich dwóch naborach (w marcu 2022 i we wrześniu 2021 r.), i tym razem nie została złożona ani jedna oferta.

Zdaniem Prezesa URE, Rafała Gawina „Gwałtowny i znaczny wzrost cen gazu, a także duża zmienność tych cen, nie sprzyjają podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w jednostki opalane gazem”.

Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w najbardziej efektywny sposób, czyli w jednym procesie technologicznym. Istotną zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80% podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o ponad 30%. wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.