TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady niebezpieczne

Tematyka

Odpady zakopane w ziemi – kto będzie figurował jako ich wytwórca

Pytanie: W trakcie wykonywania prac ziemnych, nasz podwykonawca natrafił na odpady zakopane w ziemi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinniśmy powiadomić o zaistniałej sprawie, oprócz właściciela terenu, instytucje państwowe (np. WIOŚ)? Kto w takiej sytuacji jest posiadaczem odpadów oraz kto poniesie koszty związane z zagospodarowaniem znalezionych odpadów? Ekspertyza geologiczna nie stwierdziła obecności odpadów w gruncie, jak również właściciel terenu nie przekazał nam informacji dotyczących zakopanych odpadów.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Odpady niebezpieczne – klasyfikacja, ustawa i kody

Odpady niebezpieczne są wytwarzane w różnych branżach. Klasyfikacja odpadów powinna być prowadzona w ramach konkretnej grupy wskazanej w katalogu odpadów. Po wybraniu grupy należy wybrać frakcję (dla odpadów innych niż niebezpieczne) lub kierując się właściwościami wybrać kod dla odpadów niebezpiecznych.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne

Czy opony z wymiany są odpadem

Pytanie: Czy prowadząc zakład mechaniki pojazdowej, posiadając wpis w BDO i przekazując swoim klientom np. opony z wymiany, części zawieszenia, zużyty olej, filtry, muszę spisać z nimi oświadczenie o tym, że odpad został im przekazany? I czy muszę dokonać wpisu w BDO o tym, że odpad został przekazany klientowi?
Pytania i odpowiedziBDO
21.06.2022

Sprawozdanie z przewozu towarów niebezpiecznych     

Prowadzący działalność w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych w całym poprzednim roku lub jego części muszą złożyć sprawozdanie z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych. Termin upływa 28 lutego 2022 roku.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne

Świadczysz usługi medyczne u pacjenta w domu? Dowiedz się, co zrobić z odpadami

Prowadząc mobilne usługi medyczne trzeba się liczyć z tym, że podczas niektórych wizyt powstają odpady. Jeśli nie jesteś pewien, czy zabierając je własnym samochodem np. do placówki medycznej, w której są pojemniki na odpady medyczne potencjalnie niebezpieczne, nie łamiesz prawa, przeczytaj ten artykuł. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Odpady weterynaryjne wytwarzane w instalacji czy poza instalacją – jak to ująć w sprawozdaniu

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi musi sporządzać każdy wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Jego wypełnienie, niekiedy wiąże się z pewnymi problemami, ponieważ jednym z jego etapów jest deklaracja, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza instalacją. Jak zakwalifikować w prawidłowy sposób odpady, czy są wytworzone w instalacji czy też poza nią?

Porada ekspertaBDO
27.09.2021

Ratunku wylał się olej – sposoby na zabezpieczenie przed wyciekiem

Przedsiębiorcy często zapominają o dostosowaniu urządzeń lub środków do zbierania wycieków, do ilości magazynowanych olejów odpadowych. Niewłaściwe gromadzenie zużytego oleju może przyczynić się do skażenia otaczającego środowiska naturalnego, a w efekcie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia organizmów żywych. Podpowiemy, jakie są możliwości szybkiego wychwycenia rozlewisk oleju.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy firma, która odbiera odpady, może zażądać etykietowania pojemników z odpadami niebezpiecznymi?

Jeżeli odpady niebezpieczne są umieszczane w opakowaniach, pojemnikach, kontenerach, zbiornikach lub workach, o pojemności powyżej 5 litrów, należy umieścić na ww. opakowaniach jednostkowe oznakowanie – etykietę, zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (dalej: r.s.w.m.o.). I musi to zrobić ten, kto przekazuje odpady. Czy jeśli tego nie zrobi firma odbierająca może się o to upomnieć?

ArtykułOdpady niebezpieczne

Wytyczne dotyczące magazynowania odpadów niebezpiecznych

Magazynowanie odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 1 Mg prowadzi się w wydzielonej strefie magazynowania odpadów niebezpiecznych. W strefie magazynowania odpadów niebezpiecznych dopuszcza się magazynowanie odpadów innych niż niebezpieczne. 

ArtykułOdpady niebezpieczne

Jak etykietować odpady niebezpieczne

Pytanie: Mamy opakowania po środkach niebezpiecznych (kod 15 01 10*), czy powinniśmy naklejać na nie etykietę? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy te kody: 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* też zaliczane są jako odpady niebezpieczne? Oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), czy muszę posiadać również naklejki ADR?
Pytania i odpowiedziOdpady niebezpieczne
Ustawa o odpadach z 2012 roku określa odpady niebezpieczne. Podmioty, które wytwarzają i ewidencjonują odpady, są objęte obowiązkiem wpisu do BDO, czyli Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Elektroniczna ewidencja odpadów zastępuje papierowe karty ewidencji odpadów i karty przekazania odpadów. Ewidencja odpadów niebezpiecznych, tak samo jak innych niż niebezpieczne, prowadzona jest przez posiadaczy odpadów przy użyciu standardowej karty ewidencji odpadów. Jednak sprzedawcy odpadów i pośrednicy w ich obrocie ewidencję odpadów niebezpiecznych prowadzić zobowiązani są z wykorzystaniem karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Wytwarzający odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg w ciągu roku kierują do właściwego starosty wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Mówi o tym ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Do wniosku należy dołączyć program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Starosta po zatwierdzeniu programu wydaje decyzję na czas określony. O tym, czy dany odpad jest niebezpieczny czy nie, dowiesz się z Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady oznaczone gwiazdką są odpadami niebezpiecznymi. W przypadku wytwarzania małych ilości odpadów niebezpiecznych (poniżej 100 kg rocznie) przedsiębiorcy prowadzą uproszczoną ewidencje odpadów.