TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Podsumowanie sytuacji na Odrze

Pod koniec marca 2023 roku ukazał się raport końcowy Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Zawiera on analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych oraz analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat. 

Publikacja zawiera również dane i analizy będące następstwem rekomendacji eksperckich z raportu wstępnego z września 2022 roku. Jest to np. zestawienie dotyczące wydanych w dorzeczu Odry pozwoleń wodno-prawnych oraz analizę charakterystyki ścieków zrzucanych do rzeki.

Winne ścieki komunalne

W procesie analiz eksperci zwrócili uwagę na istotną zależność pomiędzy masowym zakwitem „złotych alg” a występowaniem w wodzie związków azotu i fosforu, pochodzących ze ścieków komunalnych zrzucanych do Odry

Według raportu udział ścieków komunalnych w ujęciu rocznym w zrzutach w dorzeczu Odry wynosi 60%. Najwięcej ścieków komunalnych trafia do Odry w woj. dolnośląskiem.

To nie koniec prac

Ponadto eksperci z Zespołu mają znaczący wkład w rozwój badań naukowych nad Prymnesium parvum „złotą algą”. Zespół naukowców określił pełną sekwencję genomu P. parvum wyizolowanego z Odry. To pierwszy w Europie i prawdopodobnie drugi na świecie przykład złożenia pełnej sekwencji nukleotydowej DNA tego organizmu.

Publikacja marcowego Raportu nie kończy prac nad badaniem toksycznych zakwitów „złotych alg”. Zagadnienia te nadal są badane i wymagają obszernych prac różnych środowisk oraz rządu.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska