TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ścieki komunalne

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?

Z artykułu dowiesz się m.in.: jaka będzie najwłaściwsza forma umowy zawieranej przy odbiorze ścieków.

Szacowanie szkód po zalaniu nieruchomości ściekami

Nasilone zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz i burze, coraz częściej powodują szkody związane z zalaniem przez kanalizację komunalną. Ponadto zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz częściej mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Kto za to odpowiada i czy właścicielowi zalanej nieruchomości należy się odszkodowanie? Kto oszacuje szkody?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

kto zarządza kwestią odprowadzania ścieków na terenie gminy

jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorstwach wod.-kan.

kto oszacuje szkody wyrządzone przez ścieki

Odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Wynika to z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (art. 7 ust. 1 pkt 3). Zadania dotyczące wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych są zadaniami o charakterze użyteczności publicznej. Zadania te gmina może wykonywać samodzielnie lub przez powierzenie zadania odrębnemu od gminy podmiotowi, na przykład spółce prawa handlowego.

Rada Ministrów przyjęła VI aktualizację Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych

Na inwestycje zaplanowane w ramach VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK) przeznaczono prawie 30 mld zł ze środków krajowych i unijnych. Dzięki realizacji tych projektów ma się poprawić oczyszczanie ścieków komunalnych zarówno w aspekcie jakościowym, jak i ilościowym.

Osady z czyszczenia kanalizacji nie są ściekami – jak je zaklasyfikować?

Pytanie: Czy osad z czyszczenia kanalizacji należy uznać za odpad i ewidencjonować go w BDO? Do tej pory uznawaliśmy osad za ściek komunalny zawierający jedynie wyższe stężenie zawiesin i części stałych niż typowe ścieki komunalne dopływające kanałem do oczyszczalni. Osady te są przewożone w stanie płynnym cysterną i dostarczane bezpośrednio na wlot oczyszczalni, podobnie jak ścieki z szamba.

Z artykułu dowiesz się dlaczego osadów z czyszczenia kanalizacji nie można zaklasyfikować jako ścieki komunalne.

Projekt nowelizacji Prawa wodnego przyjęty

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.