TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Karty odpadów - Odpady i BDO

Tematyka

Karta odpadu 20 01 40 - Metale

Przedstawiamy karty odpadu omówione na przykładzie cyny oraz aluminium.

Różnorodne metale znajdują niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w codziennym życiu.

Grupa 20 - Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie
22.09.2023

Karta odpadu 02 01 08* - Odpady agrochemikaliów zawierające substancje niebezpieczne

Agrochemikalia to takie środki jak pestycydy, herbicydy czy nawozy, używane do zarządzania ekosystemami w rolnictwie. Są używane do ochrony roślin przed szkodnikami, chwastami i do nawożenia gleby.

Grupa 02 - Odpady z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych, rybołówstwa, leśnictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności
15.09.2023

Karta odpadu 08 01 11* - Odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne

Karta odpadu została omówiona na przykładzie farby ftalowej do drewna i metalu. Farba jest pigmentowaną ciekłą, upłynnioną lub stałą substancją, która po zastosowaniu na podłożu cienką warstwą przekształca się w powierzchniowy film. Jest najczęściej używana do ochrony, koloryzacji lub zapewnienia tekstury.

Grupa 08 - Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania powłok ochronnych (farb, lakierów, emalii ceramicznych), kitu, klejów, szczeliw i farb drukarskich
08.09.2023

Karta odpadu 02 06 01 - Surowce i produkty nienadające się do spożycia i przetwórstwa

Ten odpad jest omówiony na przykładzie drożdży. Są to jednokomórkowe organizmy, wykorzystywane szeroko w przemyśle gorzelniczym oraz piekarniczym.

Grupa 02 - Odpady z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych, rybołówstwa, leśnictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności
01.09.2023

Karta odpadu 01 04 12 - Odpady powstające przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin inne niż wymienione w 01 04 07 i 01 04 11

Karta odpadu o kodzie 01 04 12 odnosi się do odpadów powstających przy płukaniu i oczyszczaniu kopalin, inne niż wymienione w kodach 01 04 07 i 01 04 11. Jest to odpad inny niż niebezpieczny, składający się głównie z utworów czwartorzędowych, takich jak piaski, żwiry i gliny, które powstają w procesie poszukiwania i wydobycia złóż kopalin.

Odpady i BDO
30.06.2023

Karta odpadu 02 03 02 - Odpady konserwantów

Karta opisana jest na przykładzie konserwantu NaCl (chlorek sodu). Chlorek sodu jest powszechnie stosowany jako składnik soli kuchennej i innych produktów spożywczych. Jest również wykorzystywany w konserwacji ryb poprzez solenie.

Odpady i BDO
21.06.2023

Karta odpadu 02 02 80* - Odpadowa tkanka zwierzęca wykazująca właściwości niebezpieczne

Karta odpadu 02 02 80* dotyczy odpadowej tkanki zwierzęcej, która wykazuje właściwości niebezpieczne - w tym wirusa świńskiej grypy. Do odpadowej tkanki zwierzęcej można zaliczyć różne części i pozostałości po zwierzętach, takie jak skóra, kopyta, krew, pióra, ośrodki zwierzęce, tusze, łapki, racice, jelita, treść przewodu pokarmowego itp.

Odpady i BDO
19.06.2023

Karta odpadu   19 09 04

Terminem „węgle aktywne” określa się dużą grupę mikrokrystlicznych materiałów węglowych, charakteryzujących się silnie rozwiniętą powierzchnią właściwą oraz rozbudowaną strukturą porowatą. Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem budulcowym tego typu materiałów jest węgiel pierwiastkowy, którego udział mieści się zazwyczaj w przedziale od 85% do
95% wagowych. Pozostałość stanowią pierwiastki takie jak wodór, azot, siarka i tlen oraz substancja mineralna, którą stanowią najczęściej tlenki i węglany różnych metali. Zawartość domieszek niewęglowych w węglach aktywnych jest w bardzo dużym stopniu uwarunkowana rodzajem prekursora wykorzystanego do ich produkcji, jak również metodą i warunkami jego aktywacji. Stosunkowo łatwe usuwanie substancji mineralnej z węgli aktywnych sugeruje, że nie jest ona związana ze szkieletem węglowym w sposób chemiczny, a jedynie zalega w wytworzonych podczas procesu aktywacji porach. Z kolei heteroatomy obecne w węglach aktywnych tworzą bardzo reaktywne grupy funkcyjne związane z powierzchniowymi atomami węgla (zlokalizowanymi w narożach i na krawędziach krystalitów) lub też mało reaktywne połączenia występujące w przestrzeni międzykrystalitowej oraz w zdefektowanych obszarach poszczególnych płaszczyzn grafenowych, tworzących poszczególne krystality. Właściwości fi zykochemiczne węgli aktywnych zależą nie tylko od ich budowy chemicznej, ale także od charakteru ich struktury porowatej. Tekstura węgli aktywnych może być rozpatrywana jako układ przypadkowo ułożonych grafi topodobnych krystalitów, połączonych ze sobą za pomocą wiązań poprzecznych, rozdzielonych przez fragmenty amorfi cznej substancji węglowej o niskim stopniu uporządkowania oraz przez substancję mineralną pochodzącą z surowca wyjściowego. Krystality
tworzące szkielet węgli aktywnych przypominają pod względem budowy kryształy grafi tu, jednak w ich przypadku obserwuje się większe i niejednakowe odległości międzywarstwowe, mniejszy stopień uporządkowania oraz obecność wakancji i luk w sieci krystalicznej. Dlatego też strukturę węgli aktywnych nazywa się turbostratyczną.

Odpady i BDO
24.03.2022

Karta odpadu  20 01 34

Skład chemiczny odpadów uzależniony jest od baterii oraz akumulatorów, które wchodzą w skład niesortowanych odpadów. Podstawowe typy baterii to:
1. Baterie alkaliczne − nazwa baterii pochodzi od alkalicznych (zasadowych) roztworów, które wykorzystano w nich jako elektrolit. Katodę ogniwa wykonano ze sproszkowanego dwutlenku manganu (MnO2), natomiast anodę z tlenku cynku (ZnO). Zasadowym elektrolitem jest wodny
roztwór wodorotlenku potasu (KOH).
2. Baterie cynkowo-węglowe – w przypadku tych baterii katodę ogniwa wykonano z prętu węglowego otoczonego dwutlenkiem manganu (MnO2), zaś anodę z cynku (Zn). Elektrolitem jest wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku.
3. Baterie srebrowe – w bateriach tego typu katodę wykonano z tlenku srebra (AgO), zaś anodę z cynku. Zasadowym elektrolitem jest roztwór wodorotlenku potasu (KOH).
4. Baterie rtęciowe − katoda ogniwa jest wykonana z rtęci, anoda zaś z cynku. Elektrolitem jest wodny roztwór wodorotlenku potasu (KOH).
5. Baterie litowo-manganowe − anoda baterii litowo-manganowej jest wykonana z litu, katodą jest zaś sproszkowany dwutlenek manganu.
W tych ogniwach stosuje się elektrolit organiczny.
6. Baterie cynkowo-powietrzne – katodą jest tlen (O2), anodą sproszkowany cynk. W roli elektrolitu wykorzystano natomiast wodorotlenek potasu (KOH).
W przypadku akumulatorów wyróżnia się natomiast:
1. Akumulatory kwasowo-ołowiowe – elektrolitem w tym przypadku jest roztwór kwasu siarkowego. Elektroda (−) została wykonana z ołowiu (z dodatkami) w formie siatki, zaś elektroda (+) jest wykonana z tlenku ołowiu (IV) PbO2 immobilizowanego na ramce ołowianej – tego rodzaju akumulatory są masowo wykorzystywane w samochodach.
2. Akumulatory NiCd – nazywane się również wtórnymi bateriami alkalicznymi. W bateriach niklowo-kadmowych elektrody wykonano z wodorotlenku niklu i wodorotlenku kadmu. Elektrolitami są półpłynne lub stałe substancje. Skład chemiczny uzależniony jest od producenta, ale zawsze posiada silnie zasadowy (inaczej alkaliczny) odczyn.
3. Akumulatory NiMH – są ulepszoną wersją NiCd, w których jedna z elektrod jest wykonana z niklu, zaś druga elektroda ze spieku metali ziem rzadkich w atmosferze wodoru.
4. Akumulatory Li-Ion – w których jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu pełnią złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.
5. Akumulatory litowo-polimerowe – odmiana akumulatorów Li-Ion. Ciekły elektrolit został zastąpiony stałym elektrolitem polimerowym wykonanym np. z gąbek na bazie poliakrylonitrylu.

Odpady i BDO
24.03.2022

Karta odpadu  20 01 38

Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. Główne związki tworzące drewno to: celuloza (ok. 45%), hemicelulozy (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Ponadto w drewnie występują też: cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół. Głównymi składnikami chemicznymi kory są lignina, substancje węglowodanowe oraz charakterystyczna dla kory suberyna.

Odpady i BDO
24.03.2022