TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czy będzie nowy projekt ustawy i ROP?

Zdaniem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP jest sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?

Dokument skierowany m.in. do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami zawiera aż 18 stron i wskazuje liczne niedociągnięcia w opracowanym projekcie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). W poniższym tekście skupiono się na kwestiach najważniejszych dla sektora gospodarowania odpadami.

Producenci wyrobów w opakowaniach powinni ponosić wkład finansowy na zagospodarowanie odpadów po produktach, które wprowadzili na rynek. Tymczasem przedstawiciele biznesu wskazują, że środki od nich pobierane dotyczące opakowań dla gospodarstw domowych (opłata opakowaniowa) mają być przeznaczone na realizację zadań gminy, takich jak odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie wszystkich odpadów komunalnych, w tym więc nie opakowaniowych. Jako jeden z głównych problemów wskazano także brak zapewnienia efektywności kosztowej zbierania i zagospodarowania odpadów w przypadku realizacji tych zadań przez podmioty publiczne w związku z brakiem jakichkolwiek wymagań dotyczących efektywności kosztowej dla gmin (ma to być naruszenie art. 8a ust.4 lit. a dyrektywy 2018/851).

Organizacje gospodarcza zwróciły również uwagę na fakt, że w ustawie nie ma informacji o tym, kto powinien być odpowiedzialny operacyjnie za realizację celów recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. Ponadto ustanowienie minimalnej wysokości opłaty wynagrodzenia dla organizacji odpowiedzialności producentów w formie obwieszczenia ma być naruszeniem art. 87 ust. 1 Konstytucji.

Jednym z najpoważniejszych zarzutów stawianych ustawodawcy jest to, że wdrożenie projektu ustawy w obecnym kształcie nie przyczyni się do poprawy gospodarki odpadami opakowaniowymi i nie podniesie efektywności tych procesów, nie przyczyniając się tym samym do osiągnięcia wymaganych poziomów recyklingu.

Źródło:

Wspólne stanowisko organizacji gospodarczych wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (UC 81).

 

AUTOR Marta Hebda
Marta Hebda
redaktor prowadząca publikacje związane z tematyką ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami, absolwentka inżynierii środowiska, specjalista ds. ochrony środowiska, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wieloletnia redaktor i autor publikacji poświęconych tematyce ochrony środowiska.